DiyetZayıflama

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizma, hayatınızı devam ettirebilmek için vücudunuzda gerekli olan bir takım kimyasal süreçtir. Metabolizma bedeninizin yiyeceklerle aldığı besinleri enerjiye dönüştürme ve bu enerjiyi yakma kapasitesine denir. Metabolizmanız iyi çalışıyorsa, aldığınız besinler kolayca enerjiye dönüşür. Yiyeceklerden aldığımız kaloriler kilo olarak depolanmaz enerji olarak harcanır. Fakat metabolizmanız yavaş ise yedikleriniz ve içtikleriniz enerjiye dönüşüp yakılmaz, bunun sonucunda ise kaloriler yağ olarak depolanır ve kilo alırsınız. Bu yaz gününde en çok ihtiyacımız, metabolizmamızı hızlandırmak olan sorunlarını bir çok diyetisyene başvurarak neler tüketmemiz gerektiğini hazırladık.

  • Diyetisyen ve beslenme uzmanlarına göre metabolizmayı hızlandırdığı ispatlanmış besinler:

✔ Yeşil çay

✔ Greyfurt

✔ Brokoli

✔ Tarçın

✔ Kırmızı et

✔ Barbunya

✔ Yulaf ezmesi

✔ Ispanak

✔ Hindi

✔ Soya sütü

✔ Köri

✔ Yoğurt

✔ Elma

✔ Badem

✔ Pul biber

✔ Acı biber

  • Diyetisyen uzmanlarından gündelik hayatta tavsiyeler

✔ Günde 2-3 bardak yeşil çay için.

✔ Yemeklerinize mutlaka pul biber katın.

✔Günde 10 adet badem tüketmeliyiz

✔Kırmızı et tüketiminde aşırıya kaçmayın

✔ Her gün 2-3 bardak süt veya yoğurt yiyin.

✔ Özellikle acı biber metabolizmayı hem hızlandırıyor hem de kabızlığa karşı birebir.

  • Metabolizmayı hızlanıran gıdalar hakkında kısaca bilgiler

✔ Acı Biber: Acı bibere ‘yakıcı’ Özelliği veren ‘capsaicin’ içeren yiyecekler metabolizmayı hızlandıran besinler arasında ilk sırada gelmektedir. Piyasada ‘zayıflatıcı acı biber hapı’ gibi ürünler var fakat ne kadar doğru bir karar tartışılır. Onun yerine yemeklerinizi normal acı biberler ile tüketerek hem sağlıklı hem de aynı etkiyi yaratabilirsiniz. Acı biber , yenildikten 3 saat boyunca metabolizma hızını 2 katına kadar çıkarabilir. Acı biberin bir diğer avantajı ise iştahı azaltarak tokluk hissi verir.

✔Zencefil: Zencefil sindirime yardımcı olurken vücut sıcaklığını yükseltir ve yemekten sonra metabolizma hızını yaklaşık %20 arttırmaktadır.

✔ Yeşil çay: Kafein içeren yeşil çay, aynı zamanda vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmayı hızlandıran ‘fenol’ adında bileşikler içermektedir. Taze yeşil çay demleyerek sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz. Kafein içeren kahve, olong çayı ve normal çay gibi diğer içecekler de metabolizmayı hızlandırır.

✔ Protein: Karbonhidrata göre daha uzun süre sindirildiği için protein bakımından zengin bir yemekten sonra sindirim sistemi daha fazla enerje ihtiyaç duyar ve yakılan kalori daha fazla olmak zorunda kalır. Balık, tavuk, hindi gibi kırmızı ete göre daha az yağ içeren protein kaynaklarını daha sık tüketebilirsiniz.

✔Tarçın: İlki kan şekerini düzenleyerek öğünler arasında yaşanan açlığı bastırır ve yemeklerinizi az miktarda yemiş olsanız bile uzun süre tokluk hissi verir. İkincisi ise sindirimi sırasında vücut sıcaklığını yükselterek termik etki yaratır. Bu termik etkiyle birlikte metabolizma hızlanır ve harcanan enerji miktarı artar.

✔ Su: Günde 8 bardak su içmek, toksinlerin ve metabolize edilen yağın vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olmaktadır. Bazı uzmanlar soğuk su içildiğinde vücut suyun sıcaklığını vücut scaklığına getirmek için daha fazla kalori harcadığını belirtiyor.

✔ Kahve: Metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize de yardımcı olur, fakat ekstra kalori içermeyen kahve tercih etmelisiniz tabi kide. Öte yandan detoks özelliği de olduğu bilinir.

✔Greyfurt: Sindirimi uzun süren ve içerisinde bol miktarda lif bulunduran greyfurt; yağ yakıcı özelliğe sahip olmasa da daha az kalori vererek kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur. Yemekten önce yarım greyfurt yer ya da yarım bardak greyfurt suyu içerseniz yemek sırasında daha az yiyeceğiniz için daha az kalori almış olursunuz.

✔ Limonlu su: Fitness uzmanı Jackie Warner, günde bir kez limonlu su içmenin ekstra 100 kalori yakmanızı sağladığını söylüyor. Üstelik limondaki pektin lifi tok hissetmenizi sağlayarak uzun vadede kilo vermenizi sağlar.

Tabi bu besinlerin yanı sıra başka yöntemler de vardır bunlardan biri detoks ile zayıflamaktır. Siz de evinizde kendi detoksunuzu kendiniz yaparak tüketebilirsiniz. Böylelikle kolayca kilo verebilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”91359″]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu