Gebelik & Doğum

Adet Geciktirici İle Doğum Kontrol Hapı Aynı Anda Kullanılır Mı?

Günümüzde kadınlar yaşamlarında ki planlarından dolayı gebeliklerinin önüne geçmek istiyorlar. Bunun için birçok yöntem denemektedirler. Bunların arasında doğum kontrol hapı, prezervatif ve buna benzer yöntemler denemektedirler. Fakat bazı zamanlarda evdeki hesap çarşıya uymayabilir.

Evlenecek kadınlarımız ellerinde olmayan sebeplerden dolayı düğün günü ile adet zamanlarını ayarlayamayabilirler. Bunun sonucunda da adetlerinin gecikmesi için ilaç kullanabilirler. Fakat kadınların en özel gecesi olan gerdek gecesinin bu zamana denk gelmesi, hamileliğini kontrol altına almak isteyenler için biraz sorunlu geçecektir. Çünkü Doğum kontrol hapını kullanmaları gerekebilir. Peki doğum kontrol hapı ile adet geciktirici hapı birlikte kullanmak doğru bir hareket midir? İki hapı kısa süreler ile kullanmak ne kadar doğru?

Uzmanlar doğum kontrol hapı ve geciktirici hapın kullanılması tehlikeli olabileceğini söylüyorlar. Çünkü iki hapında etkisi ve yan etkisi  büyük olduğu için sağlığınızı tehlikeye atma ihtimali yüksektir. İllaki iki hapı da kullanmak isterseniz, aralarında en az 7 gün ara vermelisiniz. Kullandığınız ilk hapın vücuttan atılmasını beklemelisiniz. Ancak o zaman sağlıklı bir kullanım olabilir, aksi takdirde kötü sonuçlara yol açabilir. Tavsiye etmiyoruz.

  • Bu durumda ne yapılmalıdır?

Doğum kontrol ve geciktirici hapının aynı zamanlarda kullanmak çok tehlikeli olacağından, bunun yerine sadece doğum kontrol hapı kullanmanız yeterli olacaktır. Araştırmalara göre doğum kontrol hapı adet gecikmelerine de sebep olabiliyor. Lakin kullanımını doktor gözetiminde yapmanız gerekecek ve bu işlem 1 ay gibi bir süreç isteyecektir. Sizde bu gibi bir durum ile karşılaştıysanız, en geç 1 öncesinden doktorunuza giderek konuyu danışın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. umay dedi ki:

    Pek çok kadın,kız ve trans erkek için kürtaj hizmetlerine erişmek zordur.Genel olarak kürtaj maliyeti,zorunlu 24-72 saat bekleme süresi,reşit olmayan çocuklar için ebeveynlerinin rıza gösterme zorunluluğu veya klinisyenlerin mevcut duruma kayıtsız kalmasından (örtbas etme ) dolayı kürtaj hizmetlerine erişmek kolay olmamaktadır.Gizlilikle ilgili endişeler, taciz edici ilişkiler ve diğer zorluklar güvenli bir kürtajın sağlanmasını imkansız kılar.YARDIM ERİŞİMİ TÜRKİYE sağlıklı ve güvenilir koşullarda kürtaj hizmetlerine erişemeyen kadınları destekleyip bu bireylerin İnsan Haklarını koruma misyonunu üstlenmektedir.Cerrahi ve Tıbbi kürtaj imkanlarının yasal olarak kısıtlandığı ülkelerde ki bireylere tıbbi ve psikolojik destek sağlanmaktadır. Düşük hapı temini için info@aidaccessturkey.rf.gd +1 902 906 6767 – +1 204 400 2097 Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye Whatsapp yardım destek hattı ile iletişim kurabilirsiniz. /KadınHaklarıAktivistGrubu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu