EstetikGebelik & Doğum

Sezaryen İzlerini Doğal Yok Etmek

Anne olmak dünyanın en güzel duygusudur. Hayatın en büyük mucizesidir. Doğumda bazen doğal gerçekleşememektedir. Bunun yerine sezaryen yöntemi uygulanmaktadır. Sezaryen, bebeğin ameliyat ile alınmasıdır. Bu sırada tabi ki annenin karın alt bölgesinde kesik izi oluşmaktadır. Bu iz anneliğin simgesidir ancak bazı anneler daha güzel görünmek ister ve bu izlerden kurtulmak isterler. Bu izlerden kurtulmak için de ameliyat yöntemi vardır. Fakat ameliyatsız izleri yok etmekte mümkün olabilmektedir.

Ameliyat izlerine skar da denilmektedir. Skarın Türkçe karşılığı yara izi demektir. Yara izleri bazen aç az fark edilecek şekilde olmaktadır, bazense belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Hatta bazı kişilerde iyileşme süreci boyunca kabarık bir halde olur ve kötü bir görüntü oluşur. Yara izi kişinin vücudunda yara iyileşmesi sürecinde ortaya çıkan biyolojik bir süreçtir. Yara izi oluşmasında kollojen doku önemlidir. Bu yara izlerine de keloid adı verilmektedir. Yara izi çok ise esteti bir cerrahi işlemle müdahale edilmedi daha doğru olacaktır.

Sağlıksız bir yaşam sürenlerde yara izleri daha geç iyileşir ve daha belirgin olarak ortaya çıkar. Sigara ve alkol içen kadınlarda yara izleri daha geç iyileşmektedir. Bunun için yaraların iyileşme sürecinde sigara alkol kafeinli yiyecek içeceklerin tüketimine daha fazla dikkat edilmeli gerekirse tamamen bırakılmalıdır. Bunun yanında sağlıklı ve dengeli beslenmek de son derece önemlidir. Protein bakımından zengin besinler yaranın iyileşmesinde etkisi büyüktür. Bu süreçte bol bol su tüketimi çok önemlidir.

  • Sezaryen Sonrası Bakım

Ameliyat sonrasında yara yerine yapılan bakım çok önemlidir. Yaranın enfeksiyon kapması iz oluşumuna sebep olur. Bu sebeple doktorun tavsiye ve önerilerine harfiyen uymalısınız. Bu süre zarfında aşırı kilo alınması da sakınca arz etmektedir. İyileşme sürecinde kan şekeri dengede tutulmaya çalışılmalıdır.

Sezaryen izleri genelde yatay eksenlidir. Genelde mayo ya da bikini giyildiğinde belli olmaktadır.Çünkü yara karnın alt kısmında kalmaktadır. Ama yine de kadınları mutsuz etmektedir. Çünkü kadınlar güzel olmak isterler bu nedenle de kurtulmak için pek çok yöntemi denemeye razı durumdadırlar. Fakat ameliyat izlerine bitkisel çözümler vardır. Fakat ne yapılırsa yapılsın önce doktora danışılmalı doktorun onayı alınmalıdır. Domuz yağı sezaryen izlerinin oluşmaması için önemlidir. Bunun yanında roka suyunun ve roka tohumunun sürülmesi de yara izlerinin iyileşmesi için yardımcı olur. Roka tohumu macun kıvamına getirilerek uygulanmalıdır. Limon sürülmesi de fayda sağlamaktadır. Limon deri rengini açtığından kırmızı yara izlerini hafifletmektedir. Aloe-vera bitkisinin de yara izlerinde başarılı sonuçlar ortaya koyduğunu gözlemlemekteyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu