Sağlıklı YaşamŞifalı Tarifler

Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otu farklı kullanım tarzları ile bir çok derde şifa olmaktadır. Hadi gelin ısırgan otunun faydalarını ve nerelerde kullanıldığını birlikte araştıralım;

Isırgan otlarının üstünde ince tüyler vardır. Cilde temas ettiğinde cildi tahriş eder ve kaşındırır. Yeşil ve taze ısırgan otuna dokunurken dikkatli olun, çıplap elle dokunmamaya özen gösterin. İlkbahar aylarında yetiştirilir ve sonbahara kadar çiçek açabilir. Sadece ülkemizde değil, ısırgan otu dünya çapında tanınan ve aranan bir ot türüdür. Taze, kuru, ısırgan kökü ve yağı, kapsül olarak da tüketilebilir. Ayrıca artık kremi de bulunmaktadır. Isırgan otunun kökü yaprakları vücutta farklı etkilere yol açar. Kendiniz toplayacaksanız, çiçeklerini ilkbaharda; yapraklarını yaz ayında ve köklerini sonbaharda  toplamalısınız. Ya da aktarlardan hazır paketlenmiş şekilde alabilirsiniz.

  • Isırgan otunun içerisinde:

Potasyum tuzları, formik ve organik asitler, histamin; A, C ve D vitaminleri bulunur. Suya karışan bu vitaminler vücutta daha çabuk etkisini gösterir.

 

  • Basur sorunu yaşayanlar:

Bir avuç ısırgan otunu suyla haşlayın. Isırgan otunun taze olmasına dikkat edin, lapa kıvamına gelince soğumaya bırakın. Bir tülbente ılık olarak sarın. Basurlu bölgeye yerleştirin. 10-15 dakika bekletin. Bir kaç gün içerisinde basurdan kurtulacaksınız.

  • Eklem, diz ağrıları ve romatizma:

Bir demet ısırgan otunu haşlayın. Ilıyınca ısırgan otunu ağıran bölgeye koyu ve bandajla sarın. Soğuduktan sonra çıkartın ve o bölgeyi sıcak tutun. Isırgan otu ağrınızı alacak ve sizi rahatlatacak.

  • Nezle:

Isırgan otu çayı ile kış aylarında direncinizi yüksek tutarak sizi nezle gibi hastalıklardan korumaya birebirdir. Solunum yolunuzu rahatlatacak ve apşurma, öksürme gibi hastalıklara önlem olacaktır.

  • Anemi tedavisi:

Kullanılan ilaçların etkisini arttırmak için doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Böbrek ve mesane kum ve taş oluşumunu engeller.

!!! Ve daha bizim bilmediğimiz ancak anneanneler ve babaannelerimizin bildiği ısırgan otunun faydalarının ucu bucağı yoktur. O yüzden hastalığınız için kullanmadan önce bir doktorunuza danışın ve ısırgan otunu hastalığınız için kullanın.

  • Isırgan otu çayı hazırlarken

1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı kurutulup ufalanmış ısırgan otu ekleyin. 10-15 dakika demlenmesini bekleyin ve ılık tüketin. Çayı en az 10 dakika demleyin.

!!! Ancak kısa süreli demlemede boğazınız kaşınabilir ve mideniz ağrıyabilir, bu yüzden demleme süresini iyi ayarlayarak güzelce haşlayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu