GenelSoru - Cevap

Uzmanlar sorularınızı cevaplıyor – 4

16 yaşında regl oldum. Şu an 21 yaşındayım. İlk adet olduğumdan beri kanamalarım düzensiz, gecikmeli. Bir ayın başında oluyorsam, diğer ayın sonunda adet oluyorum. Ayrıca cinsel ilişki esnasında kanama meydana gelmedi. Bu sanırım kızlık zarının esnek oluşundan meydana geliyor. Adet düzensizliğimle bunun bir ilgisi var mıdır?
Adet düzensizliğiyle ilk ilişkide kanamanızın olmaması arasında bir bağlantı yok. Adet düzensizliğinizle birlikte tüylenme, sivilcelenme, kilo alma gibi sorunlarınız varsa mutlaka bir yumurtlama bozukluğu olan polikistik over açısından incelenmelisiniz.
Merhaba, ben 23 yaşındayım. Yaklaşık 3.5 yıldır Diane 35 kullanıyorum. Yaşındayım. Yaklaşık 3.5 yıldır yaşındayım. Adet düzensizliğim nedeniyle bir jinekolog tarafından verildi. Şimdi de hamilelikten korunmak amacıyla bu ilacı kullanıyorum. Benim öğrenmek istediğim şey acaba ileride çocuk sahibi olmamı zorlaştırır mı, hiç ara vermeden bu ilaçtan yıllarca yararlanmak. Teşekkürler.
Diane-35 hem adet düzensizliği ve tüylenmede, hem de gebelikten korunmada kullanılan bir ilaçtır. Hormonlar üzerinde kalıcı bir etki yaratması mümkün değildir, ilacı bıraktığınız zaman, kullanım süresi içerisinde gebe kalmanıza engel olacak ekstra bir durum oluşmadıysa (pelvik enfeksiyon nedeniyle tüplerin tıkanması, yaşınızın ilerlemesi gibi) gebe kalmanız tümüyle mümkündür.
Merhaba ben 28 yaşında bekar bir bayanım. Ciddi bir sorunum olduğunu düşünüyorum. Rahim içinde 10 cm büyüklüğünde bir miyom var, doktorum kesin ameliyat dedi ama daha öncesinde küçültmek için 3 aylık ‘iğneli menepoz’ tedavisini önerdi. Farklı bir doktor ise hormonlarla oynandığı için pek tavsiye etmedi, sizce ne yapmalıyım?Şimdiden teşekkür ederim.
Vücuttaki östrojen hormonu üretimini durdurarak miyomun “yaşam kaynağını” kesen bu tür ilaçlar gerçekten de miyomu başarılı bir şekilde küçültebilirler. Ancak ilaç bırakıldıktan sonra miyom hızlı bir şekilde eski boyutlarına geri döner. Günümüzde bu ilaç ancak çok büyük miyomlarda, ameliyatı kolaylaştırmak için, ameliyattan hemen önce kullanılmaktadır ve sizin için bir sakıncası yoktur, oldukça yaygın olarak uygulanmaktadır.
8 Kasım’da 26 haftalık hamileyken bebeğime Sipina bifida teşhisi konuldu ve şartlı tahliye yapıldı. Bu olayın sebebini ve şu an ne yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Bu olay kalıtsal mı? Bu hastalığa sahip bebeklerin yaşama ihtimalleri ne kadar? Bebeğimdeki hastalık bel ve omurilik arasındaydı. Hidrosefalide vardı. Bu olayda beslenme ve psikolojinin rolu nedir. Şu an bebeğim olsun istiyorum bu sakıncalı mı?
Öncelikle öyle bir durum yaşadığınız için geçmiş olsun. Spina Bifida genetik geçiş gösterebilen ancak çoğu durumda nedeni tam olarak belirlenemeyen bir hastalıktır. Yapmanız gereken doktorunuzun önerdiği şekilde gebe kalmadan önce yüksek doz folik asit tedavisi almak ve gebeliğin en erken dönemlerinden itibaren tercihen “ayrıntılı ultrasonografi” uygulamalarının yapıldığı bir üniversite hastanesine başvurmak. Bu incelemede gebeliğin erken dönemlerinden itibaren %100’e yakın doğrulukla bebeğinizde spina bifida yok demek mümkün olabilecek, varsa da duruma göre hareket edilebilecektir. Spina bifida genellikle kalıcı sakatlık yaratan ciddi bir hastalık olduğundan çoğunlukla aileler doktorların tahliye önerisini kabul etmektedirler.
İyi günler 27 yaşında bekar bayanım. Benim sorum rahim ağzı yaraları kürtaja bağlı olarak oluşabilir mi? Nedenleri ne olabilir? 2 sene önce rahim ağzı yaram doktor tavsiyesiyle elektrokoterizasyonla yakıldı. Bu işlemin hiç doğum yapmamış bir bayanda uygulanması ilerde hamile kalmayı riske sokar mı? Bir de bu işlemden sonra adetlerimden birkaç gün önce kahverengi akıntı oluşmaya başladı ki, bu operasyondan önce hiç yaşamadığım bir şeydi. Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz? Teşekkürler.
Rahim ağzı yaraları çoğunlukla enfeksiyona bağlı veya bazı durumlarda doğum kontrol hapı kullanımına bağlı oluşabilmektedir. Kürtaja bağlı oluşması olağan değildir. Yara yakılması (koterizasyon) sizin ileride gebe kalmanız engel olan bir uygulama değildir ve bahsettiğiniz akıntı şikayetleri işlemden sonra birkaç ay devam edebilir. İçinizi (doktora kontrole gitmiş olmak koşuluyla) rahat tutabilirsiniz.
Merhaba, ben 20 yaşındayım. İlk kez 15 yaşına da adet oldum ve bu devam eden sürede çok düzensizdi. Şu anda da öyle. 3 doktor değiştirdim. Çeşitli hormon testleri yaptırdım ama doktorlar bunun ileriki yaşlarda düzeleceğini söylüyorlar. Testler normal çıktı. Sürekli kilo alıyorum bu durum bende çok sinir yapıyor. Acaba siz de diğer doktorlarla aynı fikirde misiniz? İleriki yaşlarda çocuk sahibi olabilir miyim? Ya da bu durum nasıl düzelir. Şu anda iğne olarak adet oluyorum.bana yardım edebilir misiniz?
Anlattığınız şikayetler bir yumurtlama bozukluğu durumu olan polikistik overe uyuyor. Hormon testlerinizin normal olması rahatlatıcı olmakla beraber kilo almaya devam etmeniz adet düzensizliğini daha da artırabilir. Adet düzeninin bazı ilaçlarla mutlaka sağlanmalı ve kilo vermeniz için bir diyet programı uygulamalısınız. Tek sorun adet düzensizliği olduğunda, gebe kalamama sorununun aşılma ihtimali yüzde 100’e yakın.
Doktor bey merhaba size benim için çok önemli bir soru sormak istiyorum. 22 yaşındayım ve 2 defa kürtaj oldum bir daha hamile kalamama gibi bir problem yaşayabilir miyim? Kürtajlar ilk gebelikti. Teşekkürler.
Kürtaj sayısı arttıkça ileriki gebeliklerde sorun yaşama olasılığı artmakla beraber iki kürtaj sonrası gebe kalamama sorunu çok enderdir. Bundan sonra çok dikkatli olmalısınız.
Ben 29 haftalık hamileyim, 30. haftaya yeni girdim. Bebeğimin hareketlerini bazen bir kaç gün tamamen yok olması gibi değil ama kuvvetsiz hissediyorum. Onu uyarınca hareket ediyor Ama çok kuvvetli tekmeler atmıyor o günlerde. Sonra hareketler gene normale dönüyor. Ultrason incelemelerinde herşey normal görünüyor. Bu neden
olabilir. Önemli bir şey midir?

28-32. gebelik haftaları arasında bebeklerde bir “huy değişimi” başlar. Genellikle yeni doğmuş bir bebeğin hareket etme özelliklerini almaya başlayan bu gebelik haftasındaki bebekler, uyku döneminde fazla hareket etmezler. Bebeğin hareket etmemesi normaldışı bir durum olmakla beraber bunun zaman zaman olması bebeğinizin haftasının ilerlemesiyle ilgili. Doktorunuzun önerilerine uyun.
25 yaşında bir arkadaşım, 8 senelik evli 1 cocuk annesi, Son 6 aydır göğüslerinden süt gelyor, doktora gitti ve hormon testleri pozitif çıktı. Doktor beyin hormunundan ileri geldiğini söyledi. Sizce ne kadar doğru, ayrıca hamile kalabilir mi, tedavi için ne önerirsiniz? Teşekkürler…
Göğüslerden süt gelmesi prolaktin hormonu adı verilen ve doğum sonrasında süt salgısından sorumlu olan hormonun nedensiz bir şekilde yükselmesinden kaynaklanmaktadır. Çok yükek hormon seviyelerinde hormonun üretim yeri olan hipofiz bölgesinin MR ile incelenmesi gerekir. Bu hormon yüksekliği çeşitli ilaçlarla kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir.
Merhaba, yaklaşık 3aydır Jasmıne adlı doğum kontrol hapını kullanıyorum. Vajınal bölgede kuruluk ve cinsel isteksizlikte bu dönemler arasında baş gösterdi. Bu rahatsızlıkların kullandığım hapla ilgisi var mı? Teşekkür ediyorum.
Bazı kadınlarda doğum kontrol hapları bu tür yan etkilere neden olabilir. İlacınızı doktorunuzun önerisi doğrultusunda değiştirmeniz sorununuzu çözecektir.
Selam. Ben 21 yaşındayım. Adetlerimi çok düzensiz geçiyor mesela 25 Ekim’de hastalanmıştım. 2 ay adet olamadım sonra en son 13 Ocak’ta adet gördüm. Ayrıca adet dönemim uzun sürüyor ve çok fazla kan kaybım oluyor. Sizce nedenleri neler olabilir ve bir jinekoloğa görünmem gerekir mi? Teşekkürler…
Bahsettiğiniz belirtiler polikistik over adı verilen yumurtlama bozukluğunu düşündürüyor. Gerekli incelemelerin yapılması için doktora başvurmalısınız.

Soru: 26 yaşında 8 aylık evliyim. Boyum 1.65, kilom 63. Tüylenme ve sivilcelenme sorunum yok. Adetlerim düzensiz. Evlendikten sonra daha da düzensiz bir hal aldı. Geçen ay 2 hafta erken adet gördüm. Ondan önceki dönem 5 gün gecikmeli görmüştüm. Doktorum önce duphaston ve remixin önerdi. Fakat remixin bende lekelenme yaptı. Bu ay adetin ilk haftası hormon testleri yaptırdım. FSH :9,96 LH:9,77 PRL:21,56 E2:32,15 S_TSH:0,93 düzeyinde çıktı. Bu sonuçlar yumurtalıklarımın çalışmadığını mı gösterir? Doktorum çocuk istememe rağmen doğum kontrol hapı kullanmamı söyledi. Tedavi doğru mudur? Lütfen bana yardımcı olun.(2 yumurtalık da PCO lu).
Yanıt: Hormon tetkiklerinizin normal olması ancak ultrasonda PCO görüntüsü olması ve adet düzensizliği olması sizde hafif dereceli bir yumurtlama bozukluğu olduğuna işaret ediyor. Bu tür durumlarda çocuk sahibi olmak istenmiyorsa doğum kontrol hapı, çocuk isteniyorsa ise yumurtalıkların çalışmasını sağlayıcı ilaçlara başvurulur. Tedavi yanlış değil ancak doktorunuza çocuk sahibi olmak istediğinizi bir kez daha vurgulayın.
Soru: Merhaba ben 20 yaşındayım hiç ilişkiye girmedim ama sevgilimle mastürbasyon yapıyoruz bunun kızlığıma bir etkisi olabilir mi? İçime bir şüphe düştü bakire olduğumu ben anlayabilir miyim? Teşekkür ederim.
Yanıt: Siz bakire olup olmadığınızı anlayamazsınız ancak mastürbasyon normal şartlarda (parmaklarınızı içeri sokmadığınız sürece) kızlık zarını bozmaz.
Soru: Merhaba, benim problemim 2 senelik evliyim. Evlendiğim tarihin ilk ayında doğum kontrol hapı kullandım(diana 35). Daha sonra bıraktım.2 sene oldu hala korunmadığımız halde gebe kalamıyorum. Daha sonra doktora gittim. Eşim de test yaptırdı onun testlerinde bir problem çıkmadı. Bende doktorum P.C.O ya rastladı ve bende prolaktinim yüksek çıktı. Yumurtalıklarım rahim kadar büyük olup, çatlamıyorlarmış. Bekarken boyum 1.80 kilom 68 idi. Evlenince kilom 93 oldu (maalesef) doktorum kilo vermem gerektiğini söyledi. Bende 8 6 kiloya düştüm. Biz çocuk sahibi olmak istiyoruz, ayrıca iğne ile yumurtalıklarım çatlatılacakmış. Acaba uygun zaman gelmiş midir ve de merak ettiğim için soruyorum ve operasyondan kısaca bahsederseniz çok sevinirim. Yani iğne olacağım daha sonra neler yapıcağız? Çok teşşekür ederim.
Yanıt: Kilo vermeye devam etmeniz sizin kendi kendinize gebe kalma olasılığınızı daha da artıracaktır. İğneyle yapılan yumurtlama tedavisinde belli aralıklarla (genellikle günlük) yapılan hormon enjeksiyonlarıyla yumurtlama sağlanmaya çalışılır ve yumurtayı taşıyan sıvı keseciği (folikül) belli bir çapa ulaştığında folikülü çatlatmak için bir iğne daha verilir ve bu süre sonunda ya eşinizle beraber olmanız önerilir veya aşılama adı verilen yöntemle eşinizden alınarak özel yöntemlerle saflaştırılan spermler bir plastik ince boru yardımıyla rahim içine verilir.
Soru: Merhaba erkek arkadaşımla ilişkiye girdik ve kızlık zarım yırtılmadı bu durum üzerine erkek arkadaşımla doktora gittik ve kızlık zarımın esnek olduğunu söyledi ve rahmim biraz arkaya dönükmüş bu sorun olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.
Yanıt: Hayır iki durum da sorun yaratmaz. On kadından birinde rahim arkaya dönüktür ve yüz kadından birinin kızlık zarı ilişkide kanamayacak esnekliğe sahiptir.
Soru: Biz korunmayı tam eşimin zevki geldiğinde dışarıya atmak süretiyle yapıyoruz. Ne derece doğru ve eşim böyle yapmakla ileride sıkıntı çekerme mi?
Yanıt: Eşiniz sıkıntı çekmez ancak bu iyi bir korunma yöntemi değil
Soru: Ben yaklaşık 4 yıldır, düzenli ve sık olarak çok kez cinsel ilişkiye girdim.
ve artık vajinamın genişlediğinden şikayet ediyorum. Hissetme sorunlarım başladı. Partnerlerim de bunu düşünüyor. Tekrar daraltmak için bir yok var mı? Önerebileceğiniz bir ilaç ya da bir yöntem? Teşekkür ederim.

Yanıt: Vajina ilişkiye bağlı genişlemez, sanırım ilişkide ön sevişme dönemini uzun tutmanız nedeniyle aşırı uyarılıyorsunuz ve bu da sizde vajinada genişleme hissi yaratıyor.
Soru: İyi günler diliyorum. 30 yaşında bir bayanım. Yaklaşık 3 yıldır cinsel ilişki sırasında kuruluk yaşıyorum ve bu yüzden de canım hiç beraber olmak bile istemiyor. Önceden böyle değildim. Önce neden olduğunu anlamadım herhalde erkekleşmeye başlıyorum diye düşündüm. Daha sonra vaginal bölgede ellerimle yoklama sonucu bir şişlik farkettim ve hemen doktora gittim. Bana barthonil kisti olduğunu söyledi. Çok önemsiz ve zararsız odluğunu söyledi. Bu konuyla ilgili olarak 6 tane farklı zamanlarda farklı doktorlarla muayene oldum. Alınacak birşey yok diyorlar. Belki tıpta küçük bir kist bu fakat bana kuruluk vermesi taş gibi olması herşeyden önce sinirlerimi çok bozuyor. Önemsiz görüldüğü için alınmıyor. İllaki çok mu büyük olması gerekiyor benim bundan kurtulmam için? Bende artık büyüsün diye saatlerce oynayıp sıkmaya başladım onu. Hiçbir ağrı vermiyor bana. Sızı da yok. Ne yapmam gerekiyor? Bitkisel tedavisi veya başka bir çözüm yolu bulamaz mıyım ben buna? Yardımlarınızı bekliyorum.
Yanıt: Bartholin kisti genellikle ilişkide kuruluğa neden olmaz ancak siz bu kitlenin varlığından rahatsız oluyorsanız ufak bir operasyonla kist boşaltılabilir. Kuruluğu gidermek için ilişkide kullanıma yönelik geliştirilmiş kayganlaştırıcı jellerden faydalanabilirsiniz (bu jeller tüm eczanelerde bulunur).
Soru: Merhaba 2 yıl dogum kontrol hapı kullandım 7 aydır kullanmıyorum bebek sahibi olmak istiyorum heniz olmadı bu durum beni korkutuyor sizce ne yapmam gerekiyor 7 aylık süre içinde doktara gitmedim daha önce gittigimde bir sorun yoktu (24 yaşındayım)
Yanıt: Doğum kontrol hapları kısırlık yapmaz. Bir seneyi tamamladıktan sonra halen gebe kalamadıysanız muhtemel nedenin belirlenmesi ve tedavi için doktora başvurun.
Soru: Ben 23 yaşındayım, bundan 4 sene önce erkek arkadaşımla girdiğim ilişkiden hamile kaldım ve kürtaj yaptırdım ancak mide bulantım ve baş dönmem geçmediğinden doktora tekrar gittiğimde buna rahim dışı hamilelik olabileceği söyledi ancak ultrasonla yapılan muayeneden sonra çift rahimli olduğum ve diğer rahimin de hamile kaldığı ortaya çıktı. 4 senedir doktorumun tavsiyesi ile myralon kullanıyorum, bunlara dayanarak size birkaç sorum olacak, 1-) Kürtaj yaptırmam ileride hamileliliğimi etkileyebilirmi (3 veya 4 çocuk düşünüyorum).
2-) Daha önceki size göndelen soruları okudum doğum kontrol haplarının hamileliğe mani olmadığı söylemişsiniz ancak benim durumumu göz önüne alarak bana bilgi verebilir misiniz?
3-) Çift rahimli olmam ileride çocuk yapmamı engeller mi? Bu konu ile ilgili çocuk sahibi olmayı düşündüğümde ne gibi operasyonlar yapılabilir?

Yanıt: Çift rahim yaklaşık 200 kadında bir görülen bir durumdur ve ileride sizin çocuk sahibi olmak istediğinizde bundan olumsuz etkilenip etkilenmeyeceğiniz ilaçlı rahim filmi adı verilen incelemeyle anlaşılabilir. Gerekli durumlarda operasyonla çift rahim düzeltilebilir. Bir kez kürtaj olmuş olmak ileriki gebelikleri genellikle olumsuz etkilemez. Doğum kontrol hapları için söylenenler sizin için de aynen geçerlidir.
Uzman: Op.Dr. Kağan Kocatepe

>>> Uzmanlar Sorularınızı Cevaplıyor Tüm Liste

İlgili Makaleler

Yorumlar 157

  1. Faruk dedi ki:

    Hocam 3 aylık evliyim. İlk 10 gün Diane 35 kullandı eşim. Daha sonra kondom kullandık iki ay kadar. Ve yaklaşık bir aydır hiç bi şekilde korunmuyoruz çocuk istiyoruz, nasıl bir yol izleyelim yada hapın etkisi uzun sürer mi

  2. Dilek dedi ki:

    Merhaba hocam bnde 32mm miyom var solda bi senedir var ozellikle adet sonra si cok agri oluo hayatmi etkilio olumsuz doktorum solda alinirsa kan ama olabilir rahim alinir dedi bugun baska doktora gittim bna miyom var evet dedi su toplamis dedi ameliyat sezaryen olcan defi bnim bi oglum var doktor bey kanama olabilir rahim alinir dedi dunyam basima yikildi bn ilerde ikinci cocugumu dusunuyorum napcm sadirdim bide kurtajla slinmiomu bu miyom cvp bekliorum tesekkur ederim

  3. nursena dedi ki:

    Merhaba ben 4 aylık evliyim erkeklik hormonum yüksek çıktı hamile kalmama engelmi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu