Genel

Kurban Bayramı’nda Kavurma Nasıl Pişirilir?

Kavurma bayramlarımızın geleneksel ikramlarındandır. Bayramın ilk gününden kurbanlar kesilir. Etler dinlendirilmeden tüketilir. Aslında Kuzu ya da dana kavurmanın lezzetli ve yumuşak olması için etin 1 gün boyunca bekletilmesi lazımdır. Beklemeyen bir etin kavurması bekletilen kadar lezzetli olmayacaktır.

Lezzetli Kavurma İçin Etlerinin Harlı Bir Ateşte Mühürlenmesi Gerekmektedir.

Ocak üstüne koyulan tavayı iyice ısıtıyoruz. Sonra ısıttığımız tavanın içine etin kendi yağından koyuyoruz. Yağ bir miktar eridikten sonra kuşbaşı kıyılmış dana ya kuzu etlerini ekliyoruz. Etleri yaklaşık 7-8 dakika kadar harlı bir ateşte pişiriyoruz. Biraz kavurduktan sonra da etin besi değerlerini koruması için ve lezzetini arttırmak için 1 bütün soğan koyun, soğanın doğranmaması gerekiyor. Çünkü kavurma uzun süreli pişirildiğinden soğan dağılacaktır. Tüm soğan hem lezzetini hemde kokusunu kavurmaya geçirir. Yapılan et yemeklerinde ve kavurmalar da baharatlar ve tuz en son koyulmalıdır. Tuz etin suyunu çekmesine ve sertleşmesine sebep olur.  Eti harlı bir ateşte kavurduktan sonra ocağın altını kısıyoruz. Sonrasında defne ve acı seviyorsanız biraz pul biber ekleyin. Defne yaprağı etin lezzetine lezzet katar. Birazda kekik ekleyerek ateşte yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz. Son olarak isterseniz tuzlayın ve bayram kavurması servise hazır hale geliyor.

  • Dana Kavurması Pişirilirken Su Eklemeyi Unutmayın!

Dana kavurması yapılırken harlı pişirme sonrası yaklaşık olarak 5 dakika sonra 1 bardak su eklemesi yapılmalıdır. Çünkü dana etinin pişirme süresi kuzu etlerine göre daha uzundur. Bundan dolayı ve yanmamasından kaynaklı olarak 1 bardak su eklenmelidir.

Etlerin Saklanmasında ve Tüketilmesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Kurban bayramında şekerli olan besinlerin yanı sıra et tüketimi de artmaktadır. Özellikle şeker rahatsızlığı, mide rahatsızlığı, kal ve damar sıkıntısı, yüksek tansiyon sorunu ve obezite sorunu olan kişilerin beslenmelerine fazlasıyla dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca kesilmiş olan hayvanın etinin muhakkak 24 saat kadar bekletilmesi gerekir. Yeni kesilen hayvanın etindeki sertliğin pişirme esnasında, sindirme esnasında zorluk yaratması, midede hazımsızlık ve şişkinlik yapması olasıdır.

Kurban Etleri Nasıl Saklanmalıdır?

Kurban etlerinin parçalara ayrıldıktan sonra yaklaşık olarak 5-6 saat kadar dinlendirilmeye bırakılması gerekir. Parçalanmış olan etin sıcaklığının düşmesi gerekir ve bunu yaparken üstü kapatılmamalıdır. Et dinlendirildikten sonra buzdolabında yaklaşık olarak 3 veya 4 gün, dondurucuda yalnız -18 derecede yaklaşık olarak 6 aya kadar saklanabilir. Ayrıca dondurucuda bulunan etlerin çözdürülüp tekrar dondurulması oldukça sağlıksız ve zararlıdır. Dondurucudan çözülen etlerin hemen tüketilmesi gerekir. Etlerin dondurucuya tek seferde tüketilebilecek şekilde paketlenip koyulması daha uygun olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misin?
Kapalı
Başa dön tuşu