Sağlıklı Yaşam

Tiroit Sorunu Nasıl Anlaşılır?

tiroit bezleri boyunun ön kısımında ortalama 15-20 gram olarak bilinen ve tahmin edilenden daha önemli işleve sahip olan bir organdır. Bu bez tarafından üretilen hormanların az ya da fazla salgılanması önemli sorunların oluşmasına neden olur.

Mesela tiroit bezinin az çalışması sonucu yeterince tiroid hormonu salgılanmazsa hipotiroid, aşırı salgılanırsa hipertroid rahatsızlıkları yaşanmasına neden olur. Bunun dışında guatr, tiroit kanseri gibi ciddi sorunlar oluşmaz. Tüm bu ihtimalleri göz önüne alınca troit bezlerinizde bir sorun olmadığının erken teşhis konulmasında yarar vardır.

✔ BELİRTİLERİ:

  • Boyun kısmınızda sebebi belli olmayan şişlik varsa: Boğazınızın şişmesi durumunda ağrı ve ses tellerinde rahatsızlık hissediyorsanız, bu durum soğuk algınlığından daha fazlasına işaret olabilir. Tabi her şişlik guatır değildir ancak doktora gitmenizde fayda vardır.
  • Kalp çarpıntınızın olduğunu düşünüyorsanız: Tiroidin az ya da fazla salgılanması sonucu kalp çarpıntılarınız bu durumu en çok belli eden belirtidir. Çünkü tiroitler damardaki kan akışınıda etkileyerek kan akışını ya hızlandırır ya da yavaşlatır.
  • Eskiye göre daha fazla terlemek: Tiroitlerin çok ya da az salgılama yapması sonucu ısı değişimlerinden daha fazla etkilenmeye başlarsınız. Çok fazla terleme durumunuz hipertroide, başta el ve ayaklarınızda üşüme var ise hipotroide sahip olduğunuzu göstermektedir.
  • Saç ve kaşlarınız dökülüyor ise: Tiroit saçların uzamasında önemli rol oynadığı için tiroit eksikliği veya fazlalığı durumunda saç köklerinizdeki olan değişimlerden dolayı saç ve kaşlarınız dökülmeye başlar.

  • Vücudunuzda ödem toplamaya başladıysa: Tiroit bezinin az çalışması ve bu nedenle tiroit hormonunun yetersiz salgılanması, vücutta su tutulma yüzdesinin artmasına neden olur.
  • Sık sık kabız oluyorsanız: Tiroidlerin düzgün sağlanmaması sonucu bağırsakların hareketini düzenleyen hormonlarda etkilenir bundan dolayı kabız olursunuz.
  • Kendinizi depresif ve üzgün hissediyorsanız: Doğru salgılanmayan tiroit bezleri kendi ruh halinizinde bozulmasına neden olur. Sık sık duygu değişimi yaşarsınız.
  • Kol ve bacaklarınızda uyuşukluk hissediyorsanız: Kol ve bacaklarınızda karıncalanma ve zayıflama hissi varsa en kısa zamanda doktora gitmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu