Genel Sağlık

Lenf Kanseri Belirtileri

Çocuk hematoliji ve onkoloji uzmanları ebeveynlerin lenfoma kanserinin erken dönem belirtileri olan ele gelen lenf nodu büyümesi, iştahsızlık, gece terlemesi, ateş ve halsizlik gibi sorunlardan biri bile oluştuğunda zaman kaybetmeden bir hekime başvurmanın yaşamsal önem taşıdığını belirtiyorlar.

  • Belirtiler farklılık gösteriyor

Lenfoma, insanların vücudundaki bağışıklık sistemi için çalışan ve bizi enfeksiyonlara karşı koruyan lenfosit hücrelerinde oluşan bir kanser türüdür. Kanser ya normal hücrelerin hızla çoğalmaları veya normal lenfositlere göre daha uzun süre  yaşamalarıyla meydana geliyor. Bu hücreler, vücudumuzda lenf düğümlerinde, kemik iliğinde, dalakta ve vücudun diğer organlarında bulunuyor. Uzmanlar 5-15 yaş grubu daha fazla görüldüğünü belirterek çocuklarda otoimmün hastalıklar ve öpücük hastalığına neden olan virüs yer alır. Çocuklarda %80 oranda lenf büyümesi görülmektedir. Her yaşta görülen lenf şişmesi 5-7 yaşları arasında daha fazla ortaya çıkar.

  • Böyle şikayetleriniz varsa mutlaka doktora gidin

Lenfoma kanserinde lenf bezi büyümesi en tipik belirtisini oluşturuyor. Ancak bazende lenf bezi büyümesi olmadan da gelişebiliyor. Dolayısı ile aşağıdaki belirtiler varsa vakit kaybetmeden doktora başvurun.

✔ Ele gelen lenf bezleri: Vücudun herhangi bir noktasında oluşabilen, ancak sıklıkla koltuk altı, boyun çevresi ve kasık bölgesinde gelişen lenf bezleri lenfonanın tipik belirtilerini oluşturuyor. Lenf bezi 1-2 hafta içerisinde normal boyutuna dönmüyorsa lenfoma başlangıcı olabilir.

✔ Gece terlemesi: Gece terlemesi, çocuğun pijamalarını hatta yatak çarşafını bile değiştirme ihtiyacı duyulacak şekilde oluyorsa bu lenfomaya işaret etmektedir.

✔ Sebebi bulunmayan ateş: Ateş 7 günden uzun sürüyorsa ve buna ciddi halsizlik ve gece terlemeleri de eşlik ediyorsa, altında yatan neden araştırılmalı lenfoma sebebi göz önünde bulunmalıdır.

✔ Kilo kaybı: İştahsızlık, beslenme kısıtlanması olmadan vücut ağırlığı son 6 ayda yüzde 10’dan fazla düştüyse lenfoma belirtisi olabilir.

✔ Halsizlik: Uzun süren halsizlik lenfoma belirtisi olabilir.

✔ Mide ve bağırsak problemi: Lenfoma karın bölgesinde gelişirse karın ağrısı, bulantı, kabızlık,kusma ve karında gerginlik sorunları ile karşılaşılabilir.

✔ Öksürük ve göğüs ağrısı: Lenfoma göğüs boşluğunda oluşarak nefes sıkıntısı, göğüs ağrısı ve öksürük yapabilir.

✔ Kemik ağrısı: Kemik iliği tutulumu varsa kemik ağrısı da gelişebiliyor.

✔ Vücutta oluşan kitleler: Hastalık baş ve boyun bölgesinde gelişmişse çene bölgesinde veya gözde kitle yapabilir.

  • Tedavisi yüz güldürüyor

Günümüzde tedavisi olan lenfoma kanseri, çocukların belirli kontroller altında tamamen sağlıklı bir hayat sürmeleri mümkün olabilir. Tedavinin başarılı olması; lenfoma tipi, evresi, yaygınlığına göre değişiklik gösterir.

[ilgiliicerik icerik_id=”97816″]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu