Çocuk Sağlığı

Okul Değişikliğinin Çocuklardaki Etkisi

Uzmanlar gerekmediği sürece çocukların okul değiştirmelerine karşı duruyorlar. Çocukların yeni bir sosyal ortama adapte olması zaman alacağını belirtiyor. Okul değişikliklerinin çocuklar üzerinde zorlayıcı etkileri olacağını söyledi.

Okulun çocuk ve ergenlerin sosyal becerilerini geliştirebileceğini önemli bir sosyal deney alanı olduğunu belirten uzmanlar, Çocuğu alıştığı okuldan başka bir okula gönderilmesinin zorlayıcı bir yönü olacağını, eğer mecburi bir durum var ise bu süreçte aile ve öğretmenin çocuğa desteğinin çok önemli olduğunu açıkladı.

✔ Alışma sürecinde destek önemli

Çocuğun okul değişimi sırasında oluşabilecek sorunlar kısaca şöyle:

  • Sınıfta kendini tanıtabilme
  • Kendini kabul ettirmek
  • Gruplara dahil olmak için aktif çaba göstermek

Ebeveynlerin ve öğretmenlerin bu dönemde destekleyici olması çok önemlidir. Yeni ortamlar her zaman kötü değil sosyal becerileri geliştiren iyi sonuçlarda ortaya koyabilir. Sosyal becerileri gelişmiş çocuk için bu durum çok fazla zorlayıcı olmayacaktır.

✔ Çocuklarınız ile iletişim kurun

Yeni eğitim yılı başladığı sırada öğretmenlerin, çocukların birbiri ile iletişim kurmasını ve kaynaşmasını sağlamak için yaş gruplarına uygun olarak çeşitli etkinlikler düzenlenmelidir. Bu sürecin başlarında aileler çocukları ile çocukların günleri ile ilgili bol bol konuşmalı onları motive etmelidir.

✔ Sıklıkla başvurulan sorunlarda uzmanlara başvurun

Okul değişikliğini zorunlu olarak yapmışsanız, çocuğun günlük deneyimleri ile ilgili sohbetler kurun ve sizin ile paylaşması için destekleyin. Yeni ortamlara girerken adapte süreci gerekir. Sosyal ilişkiler, iletişim becerileri ve sosyal gelişim çocukların kişiliği üzerinde önemli rol oynar. Eğer çocuğunuz sosyal ilişkiler ile ilgili sıklıkla sorun yaşıyorsa bir uzmandan destek almanız en iyisi olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu