ANNE-BEBEKÇocuk SağlığıKadın Hastalıkları

Hamilelikte Geç Doğumun Sebepleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik ortalama 280 gün kadar sürer ve bu 280 gün kadın doğum hekimleri tarafından 40 hafta olarak tanımlanmıştır. Yani doktorlar takiplerini yaparken haftalık olarak giderler ve bu haftalık tanımlamaları son adetin ilk gününden itibaren hesaplarlar. Gebelik süresi normal şartlar altında 39. hafta ya da 40. hafta civarında sonlanmaktadır.

Ancak %4 kadar gebelikte bu 40 haftadan daha uzun olabilmektedir. 41. haftaya kadar gelen gebelik süreçlerinde doktorlar takip sıklığını biraz arttırarak takibe devam ederler. 41 haftanın ötesinde ise riskler biraz artabilir ve maksimum 42. hafta da ise gebelik sonlandırılmalıdır.

Gebelik sonlandırılmalıdır diyoruz çünkü bazı riskler ortaya çıkar. Özellike anne karnında bebek kaybı oranı geç doğum gebeliklerde artmıştır. Bebeğin strese girmesinden, halk arasında kakasını yaptı olarak bilinen mekonyum çıkışı bebeği riske sokmaktadır. Dolayısıyla doğum gecikmesi maksimum 42. hafta olarak belirlenmeli ve 42. haftada gebelik bir şekilde sonlandırılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu