ANNE-BEBEK

Su İçmek Emziren Annelerde Neden Önemlidir?

Sütün temel yapısına baktığımızda %95’i sudur. Emziren annenin sıvı miktarının, süt miktarının yeterli olabilmesi için öncelikle kendi sıvı ihtiyacını sonrada ürettiği süt salgısının tamamını karşılayabilecek kadar sıvı alması lazım. Aldığınız sıvının ne kadar yeterli olup olmadığını anlamak için ise mutlaka idrar renginizi takip edin.

Eğer idrar yapma sayınız düştüyse ve idrarınızın rengi sarardıysa bu demek oluyor ki aldığınız sıvı miktarı size ve yaptığınız süte de yetmiyordur. O yüzden anne her emzirme öncesinde ve sonrasın da mutlaka sıvı bir şey tüketmelidir. Bu su olabilir, bitki çayları olabilir, süt, ayran, yoğurt, kefir gibi ürünler olabilir. Tabi ki bunların yanında idrarını takip etmesi aslında temel kural günde 5 – 6 kere idrara çıkıyorsa ve idrar rengi açık renk beyaz ve kokusuz ise aldığınız sıvı miktarı size ve süt üretimine yeterlidir.

Bunların yanında da belirtmek gerekir ki annenin kendi boy – en oranı da aldığı sıvı miktarını değiştirmektedir. Örneğin 1.60 boy civarında olan bir anne ile daha uzun 1.80 bir annenin su ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bunun en iyi ölçütü de idrarınızın rengini ölçmekten geçiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu