Genel SağlıkKadın Hastalıkları

Histeroskopi Nedir?

Rahim, sizinde bildiğiniz gibi karın içi bir organdır. Dolayısıyla bir çok organ gibi gözlemlemek oldukça zordur. Çünkü muayenesinde bile 10 cm lik bir vajina sonrasında rahme ulaşılır. Bu nedenle rahmi görerek değerlendiren sistemler ve işlemler doktorlar için oldukça önemli.

Histeroskopi rahim içinin optik sistemlerle değerlendirme işlemidir. Amacı rahim duvarında ve tüp kanallarına geçilen yerlerde bir patoloji olup olmadığını değerlendirmektir. Sıklıkla endometrial poliplerin ve miyomların tedavisinde histeroskopi kullanılmaktadır.

Buna ek olarak rahim perdelerinin tedavisinde de histeroskopi işlemine sıklıkla uygulanmaktadır. Fakat günlük uygulamalarda en sık polip var mı yok mu sorusunun cevabında, bu miyom endometrioma baskı uyguluyor mu uygulamıyor mu sorusunun cevabında ve cerrahisinin nasıl yapılması gerektiğini cevaplamakta veya aşılama yapılacaksa perdesi var mıdır yok mudur sorusunun cevabında, tekrarlayan gebelik kayıplarında erken doğuma neden olan bir septumu bulmaktada histeroskopi bu sorulara ve bulgulara cevap verecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu