Şifalı Bitkiler

Semiz Otunun Faydaları

Semiz otu diğer adıyla pirpirim otu bu zamanlarda market ve pazar tezgahlarında yerlerini almaya başladı. Bu sebeple de semiz otunun faydaları merak konusu olmaya başlandı. Semiz otu sindirim sisteminin düzenlenmesine, kalp hastalıklarına karşı koruma gibi birçok faydası bulunmaktadır. Henüz çok fazla kişi tarafından bilinmeyen semiz otu faydalarını sizler için araştırıp bir araya getirdik.

Pirpirim otu yani halk arasında semiz otu; kilo kaybına yardımcı olma, kalp sağlığını iyileştirme, sağlıklı büyüme ve çocukların gelişiminde çok faydası vardır. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini ve cildi korur, bazı kanserleri önler, güçlü kemiklerin oluşmasına yarar.

✔ Semiz Otu Nedir?

Genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen yeşil yapraklı sebzedir. Tat olarak biraz ekşimsi ve tuzludur, damağınızda ilginç bir tat bırakır. Semiz otu tarih öncesi zamanlardan beri kullanıldığı bilinmektedir. Çin tıbbında da tedavi amaçlı kullanılan bitkiler arasındadır. İçerisinde omega 3 barındırır. Balık ve et yemeyenler için haftada en az 2 defa tüketmeleri önerilir. Bol miktarda A,B ve C vitaminleri, demir, bakır, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve bol miktarda lif barındırmaktadır.

 

✔ Semiz (pirpirim) Otunun faydaları:

  • Cilt hastalıklarını önler, cilde iyi bir görünüm kazandırır.
  • Kemiklerin iyileşme süresini kısaltır ve daha güçlendirir.
  • Uzun süre tok kalmayı sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur.
  • Kan dolaşımını dengeler ve kalp hastalıklarının riskini azaltır.
  • Kanser önlemeye yardımcı bir bitkidir, özellikle akciğer kanserinden korur.
  • İdrar söktürücü özelliği ile böbrekteki kumu taşı temizler.
  • Bağırsakların düzenini sağlayarak kabızlık sorununuzu giderir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu