Alternatif TıpBitkisel KürlerŞifalı Bitkiler

Defne Yaprağının Faydaları

Ülkemizde çoğu yerde sıklıkla kullanılan defne yaprağı sağlık açısından çok faydalıdır. Sindirimden boğaz ağrılarına kadar bir çok derde deva olabilen defne yaprağının faydaları sizinde dikkatinizi çekecektir.

  • Boğaz ve Öksürük

Defne yaprağı boğaz iltihaplarının ve öksürüğünüzün önüne geçmeniz için birebirdir. Defne yaprağı nefes darlığı olan yerlerinizi açarak bakterilerle savaşıyor.

  • Nasıl kullanılır?

4-5 adet defne yaprağını suda kaynatın. Daha sonra bu suyun biraz ılıklaşmasını bekleyin ve ılık hale geldiğinde eski ince bir giysi parçasını bu suya yüzeysel olarak yatırın ve daha sonra bu giysi parçasını göğsünüze uygulayın. Bu işlemi çok sıcakken yapmamaya dikkat edin.

✔ Öksürük Şurubu

* Malzemeler:

150 ml içme suyu (3/4 su bardağı) 6 defne yaprağı 1 limon 6 çorba kaşığı şeker (tercihen ham/esmer şeker)

* hazırlanışı:

Suyu kaynatın. Kaynayan suya defne yapraklarını ilave ederek 7-8 dakika kadar demleyin. Defne
yapraklarını suyun içerisinde çıkararak kaynayan suyu bir kaba boşaltın. Limon suyu ve şekeri ilave
ederek eriyene kadar karıştırın. Bu karışım dolapta birkaç gün saklanabilir.
  • Stres

yoğun bir baskı altında olduğunuz dönemden mi geçiyorsunuz, bir bardak defne çayı içerek biraz daha rahatlamış hissedeceksiniz. Sakinleştirici özelliği ile hem rahatlayacaksınız hem de geceleri daha güzel bir uyku çekeceksiniz.

✔ Defne Yaprağı Ve Tarçın Çayı

* Malzemeler:

1 litre su 2 çubuk tarçın 5 defne yaprağı

* Hazırlanışı:

Çaydanlıkta suyu kaynatın. Kaynamaya başlayan suyun içerisine tarçın ve defne yapraklarını ekleyin. Demlenen çayınızı cam kavanozlarda muhafaza edebilirsiniz.
  • Böbrek Taşı

Böbrek taşlarını yok etmekle beraber böbrekleri iyileştirici etkide de bulunur.

✔ Defne Çayı

* Malzemeler:

3 büyük boy defne yaprağı 2 su bardağı su Şeker yada süt

* Hazırlanışı:

Defne yapraklarını bir kaba koyarak üzerine su ekleyin. Suyu kaynatın ve kaynama işlemi bittikten 3 dakika sonra kenara alarak 4 dakika bekletin. Daha sonra içerisine şeker ve süt ekleyerek karıştırın. Bu çayı denemek isteyenler için çayın taze olması çok önemlidir. Süt eklemek isteyecekler için önerimiz fazlaca koymamalarından yana olacaktır. Çünkü fazla süt çayınızı sulandırabilir.
  • Sindirim

Kabızlığa ve şişkinliğe çok iyi gelir. Sindirim sisteminizi düzenler ve bu sorunu tamamen ortadan kaldırır.

✔ Defne Yaprağı Tütsüsü

* Malzemeler:

Çakmak Çelik bir kap 4-5 adet defne yaprağı

* Malzemeler:

Defne yapraklarını kurutun. Kurumuş yaprakları ezip töz haline getirdikten sonra tutuşturun. Tutuşan tütsünüzü evdeki odalar içerisinde gezdirdiğinizde sindirim sisteminize de doğrudan etki edecektir.
  • Ağrı Kesici 

Doğal bir ağrı kesici etkisi bulunan defne yaprağı, burkulma ve eklemlerde meydana gelen ağrılara oldukça faydalıdır. Bunların yanı sıra kas gevşetici olarak kullanılabilir.

✔ Defne Suyu

Malzemeler:

22 adet defne yaprağı 1 litrelik kavanoz Yeterince su Kolonya

Hazırlanışı:

Defne yapraklarını su ile birlikte 1 litrelik cam kavanoza doldurun. Kavanozun ağzını kapatarak serin ve karanlık bir yerde saklayın. Tam 22 gün sonra kavanozun kapaklarını açın ve içindeki suyu ayrı bir kaba süzün. Kavanozdaki su miktarı kadar kolonya ekleyin. Bu su sayesinde kas ve eklem ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu