Şifalı Bitkiler

Safran Nedir? Ne İşe Yarar?

Safran, Crocus sativus L. veya ”kırmızı altın” olarak da bilinir. Safran 4000 yıldan fazla pigment, baharat, kozmetikte ve ilaç olarak kullanılmaktadır. 1 gram safran yapmak için 250 adet safran bitkisi gerekmektedir. Aslı İran’dan gelen, şimdilerde ise Çin Hindistan, Irak, Akdeniz, Fas, İspanya ve Belçika’da yetiştirilmektedir. Önceden sindirim sistemi sorunlarında, düşük libido, hafıza kaybı, premenstrual sendromunda, astım ve ağrılarda önerilir. Filistin yazıtlarında, halüsinasyon etkisi için ve bazen de Afyon muadili olarak kullanılmaktadır.Çin tıbbına göre kan dolaşımında stimüle edici ve menstrüal şikayetlerde de destek sağlıyor. Günümüzde de safran depresyon şikayetlerinde, alzheimer hastalığında, yaşa görme kaybı ve iktidarsızlıkta kullanılmaktadır.

  • Vücudumuza faydaları nelerdir?

– Antidepresyon etkisi

– Antikonvülzan (Sara nöbetlernin önlenmesinde veya tedavisinde kullanılan ilaçlar)

– Ağrı kesici

– Antitümoral

– Kardiyovasküler sistemler üzerinde terapötik etkileri

– İmün sistemi

– Nefes darlığı

– Merkezi sinir sistemi

– Genital-üriner sistemi

Safran baharatının terapötik özellikleri özellikle karaciğer tümörü, karaciğer toksisitesi, karaciğer yağlanması, hiperlipidemi, mide ülseri, mide ve kolon tümörleri, kolitis ulcerosa, diyabetik ve pankreatik tümör’e karşı belirtilmiştir.

  • Antidepresyon etkisi

Yapılan çalışmalarda hafif ve ve orta derecede depresyon durumlarında, günde 30 mg safran 6 ile 12 hafta boyunca kullanımında, depresyonda en az antidepresyon ilaçları kadar etkilidir. Yan etkilileri olmadığı görülmüştür. Çalışmada safranın depresyon, burnout ve panik ataklarda etkili olduğu sonucuna varılmamıştır.

  • Libido

Yine yapılan çalışmalarda safran baharatının erkeklerdeki kısırlık sorununa tedavi aşamasında faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu