Alternatif TıpŞifalı Bitkiler

Sığır Kuyruğu Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Aktarlara meraklı olanlar, yeni ve şifalı bitkiler keşfetmeye meraklı olanlar için bugünlerde nadir ismi duyulan fakat sıra dışı bir faydası olan sığır kuyruğu otunu anlatacağız. İsminin ilginç olması tabi kide çok fazla dikkat çekmesine sebep oluyor ancak resmini gördüğünüzde bitkiyi tanıyacaksınızdır.

  • Sığır kuyruğu nedir?

Sıracaotugiller ailesinden olan bu bitki sarı renkli çiçekleriyle dikkat çekmektedir. Ülkemizin bazı bölgelerinde bu ota yün otu da denilmektedir. Buyo 60 ile 200 cm arasında değişen sığır kuyruğu otu, ince tüyleriyle kaplı dik gövdesi, sarı çiçekli ve kendine has görüntüsü ile hemen tanınabiliyor.

Aslen Avrupa’da yetiştiği bilinen bitki, Türkiye’dede en çok Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde görülüyor. Güneşi seven sığır kuyruğu, güneşin en yoğun olduğu dönemlerde çiçekleniyor. Tarlalarda kendiliğinden yetişebilen bu bitki, çiçeklerinin hoş kokusu ile başta bal arıları olmak üzere bir çok canlı tarafından seviliyor.

  • Sığır kuyruğu bitkisinin faydaları

✔ Özellikle kış aylarında yaygın olarak yaşadığımız grip, nezle, soğuk algınlığı gibi sinir bozucu hastalıklarda yardımınıza koşar.

✔ Halk  dilinde gıcık öksürüğe çare oluyor, balgam söktürücü bir etki yaratıyor.

✔ Solunum bozukluğunuz için hızla iyileşmesine destek olduğundan bronşit ve astım gibi kötü rahatsızlıklarda olumlu etkiler gösteriyor.

✔ Kulak ağrılarının azalmasına, hatta tamamen geçmesine yardımcı oluyor.

✔ Güneş yanıklarının zararlarını en aza indirerek iyileşme sürecinde katkıda bulunuyor.

✔ Ciltte oluşan küçük kesik ve yaraların da daha hızlı iyileşmesine destek çıkıyor.

✔ Çay olarak tüketilince idrar söktürücü bir etki yaratıyor.

✔ Halk arasında halk arasında mide üşütmesi hastalığına iyi geliyor, ağrıları dindiriyor.

✔ Karaciğer ve dalak başta olmak üzere iç organlarımızın sağlığında olumlu katkıları vardır.

✔ Son olarak da, çıban ve basur gibi sorunlarında da kullanılabildiği söyleniyor.

  • Sığır kuyruğu nasıl kullanır?

Sığır kuyruğu bitkisinin çayı, yağı, sabunu, merhemi, tentürü, tütsüsü, hatta sirkesi bile yapılıyor. Kısaca onu kullanabileceğiniz birçok farklı şekil bulunuyor. Bu otun en yaygın olarak kullanıldığı şekil ise çay olarak tüketilmesidir.

  • Sığır kuyruğu çayı nasıl yapılır?

Güvenilir aktarlardan temin edeceğiniz, çiçekleri ve yaprakları bir arada paketlenen kurutulmuş sığır kuyruğu otunu alın. 1 su bardağı kadar kaynatıp bir kenara aldığınız suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar ekleyip 5-10 dakika arası demlenmesini bekleyin. Demlenen çayınızı küçük bir süzgeç yardımıyla süzüp tanelerini içinden ayırın ve biraz ılıdıktan sonra afiyetle tüketin. Günde 2-3 bardak içebilirsiniz ama dikkat aşırıya kaçmayın.

Cildinizin üzerinde oluşan yara, kesik, çıban gibi durumlar için ya da kulak ağrısı için kullanacaksanız öncesinde mutlaka doktorunuza danışın, cildinizde hassaslık varsa kötü sonuçlar doğurabilir, o yüzden önce doktorunuz ile görüşün.

  • Sığır kuyruğu bitkisinin zararları

✔ Sığır kuyruğunun bilinen ciddi bir yan etkisi bilinmemektedir. Ancak kullanımında aşırıya kaçmamak, çayını bile günde 2-3 bardaktan fazla içmemek büyük önem taşıyor.

✔ Bunun dışında özellikle karaciğer, dalak ya da kulak gibi sığır kuyruğunun etkisini fazlaca gösterdiği organlarınızda oluşan hastalıklar başta olmak üzere, herhangi bir ciddi ya da kronik rahatsızlığınız varsa asla ama asla doktorunuza danışmadan sığır kuyruğu otunu kullanmayınız.

✔ hamilelik ve emzirme dönemlerindeki kadınlarında doktora danışmadan tüketmemesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu