Sağlıklı Yaşam

En Faydalı Yaz Meyveleri

Yazın meyveler hem görüntüsü ile hem de lezzeti ve vitamin zenginliği ile sofralarımızı dolduruyor. Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek içinde en etkili yiyeceklerdendir. Yaz ayları da meyveler açısından çok fazla çeşide sahiptir. İster ana ister ara öğünlerde kullanılan meyveler pek çok hastalığa karşı koruyucu olur. Ancak bu meyveleri de doğru tüketmek en önemli unsurlardandır.

Yaz meyveleri yaşlanmadan kansere, sindirim sistemlerinden kalp hastalıklarına kadar bir çok soruna şifa niteliğindedir. Aynı zamanda düşük kaloriye sahip olmaları sayesinde diyetlerin vazgeçilmezi olan yaz meyveleri sizler için sıraladık:

  • Kırmızı erik

Kırmızı erik içerdiği anti-aging etkisi sayesinde yaşlanmaya savaş açmaktadır. Kırmızı erik, Vücudun yeniden yapılması açısından çok  iyi bir destektir. Özellikle de diyeti spor ile destekleyenlerde kırmızı eriğin etkisi çok fazladır. Kırmızı erik lif açısından çok zengin olduğu ve kan şekerini düzenlenmeye yardım ettiği için diyet listelerinde mutlaka bulundurulmalıdır. Bağırsakları da çalıştırmaya yarayan maddeler bulunan kırmızı erikte kabızlık sorunlarında da mutlaka önerilir.

Bunun yanı sıra kırmızı erik özellikle meme, bağırsak, pankreas, mide kanserlerinden korumaktadır. Lif açısından da yüksek oranlara sahip olan kırmızı eriğin tok tutucu özelliğinden dolayı diyet listelerinde de çokça yer verilmektedir.

  • Kayısı

Kabızlığın en doğal çözümlerinden birisidir kayısı yemek. İçerisinde bulunan pektin, lif ve selüloz kolon sağlığını desteklemekle beraber bağırsakların çok iyi çalışmasını sağlar.

Görme sorunu yaşamak istemiyorsanız, varsa böyle sorunlarınızı en aza indirmek istiyorsanız A, C ve E vitaminleri açısından zengin gıdalarla beslenmelisiniz. Sarı ve turuncu meyvelerde beta karoten bulunur. Beta karoten zengini meyvelerden biriside kayısıdır. Çocuklarda ve ileri yaşlarda karşılaşılan görme kayıplarının önüne geçilebilmesi için doğal yöntemdir, Düzenli olarak kayısı yemekten vazgeçmeyin.

  • Kavun

A, B ve C vitaminleri ile potasyum, sodyum, demir, bakır, magnezyum ve alfa beta karotenlerini zengin miktarda içeren kavun, folat deposudur. Folat hamile kalmak isteyenlere ve hamilelik sürecinin sağlıklı geçmesi için anne adaylarına verilir. Yapılan araştırmalara göre düzenli kavun tüketmek doğurganlığı arttırmaktadır. Kavun ayrıca hamilelik sürecinin sağlıklı geçmesi ve bebeğin sağlıklı doğmasını da sağlamakla beraber hormonları da dengeler.

  • İncir

Bağırsakların çalışması için iyi bir besin kaynağıdır. Fakat kan şekeri değerlerini çok yükselttiği için dikkatli tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle kabuğu siyah renkte olan incir antioksidan deposudur. Bağışıklık sistemi için önemli olan siyah incirde bir çay bardağı sütteki ile eşit miktarda kalsiyum vardır. Ayrıca kan basıncını da düzenler. Diyabet hastalarına önerilmemektedir.

  • Vişne

Sıcak havalarda vücutta su ve tuz tutulumu artarken en çok şikayette ödem atılmalarından gelmektedir. Ödem denilince akla ananas ve maydanoz tüketimi gibi bir algı vardır. Oysa vişne de iyi bir ödem söktürücüdür. Mevsiminde günde bir avuç vişne tüketilirse ödem sorunları çözülebilir. Ayrıca vişne ürik asitin azalmasına da yardımcı olur. Şeker oranı düşük olduğu için de diyabet hastalarına da güvenle yemeleri için önerebiliriz.

  • Karpuz

Kilo vermeye yardımcı olmakla birlikte yağ yakımını da olabildiğince hızlandırmaktadır. Ayrıca vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamakta ve kalp damar sağlığına koruyucu bir özellik yapmaktadır. Bir porsiyon karpuz günlük C vitaminin %16’sını karşılamaktadır.

Karpuzun sahip olduğu  kas, kemik, kalp ve damar sağlığı için çok önmli olan ”likopen” adında bir madde vardır. Kırmızı meyvelere rengini veren , domatesi ve karpuzu bu kadar değerli kılan likopen, başta protat kanseri olmak üzere tüm kanser türlerine  yakalanma riskini, kemik erimesi, kas kaybı gibi sağlık sorunlarının riskini önemli ölçüde azaltmasıyla bilinir. Ayrıca karpuz tatlı krizini atlatmaya yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misin?
Kapalı
Başa dön tuşu