Gebelik & Doğum

Gebelikte Ciğer Yenir Mi?

Normal olarak bu soruyu en çok merak edenler hamileler ya da hamile adaylarıdır. Bir çok uzmana sorulmasından sonra doğru bilgilere ulaştık. İşte uzmanların sizin bu sorunuza verdiği cevaplar…

Ciğer genelde protein ve demir içeriğine sahip olduğu bilinmektedir. Her gün ciğer yemek tabi kide sağlığınızı kötü yönde etkiler. Ancak ayda 1 kere yenilen bir ciğer yemeğinde bir sakınca olmayacaktır. Fakat porsiyonlarınızı çok fazla büyük yapmayın. İşte uzmanlar şu şekilde açıklıyor;

Ciğer genelde proteinler, mineraller ve vitaminler bakımından zengin sağlıklı bir gıdadır, ayrıca bol miktarda retinol ve A vitamini içerir. İçerisinde karaciğer,süt,yumurta ve A vitamini gibi hayvansal ürünler bulunur. Yalnız gelişmekte olan bebeğe çok miktarda A vitamini vermek, özellikle ilk aylarda doğum kusurlarına yol açabilir.

Diğer yandan A vitamini bulunan sebze ve meyvelerde sorun yoktur. Anne adayı istediği kadar tüketebilir. Endişe yaratacak bir durum gözlenmez.

  • Hamilelikte günlük ne kadar ciğer yenilmeli?

Bir gün içerisinde yenilecek ciğer miktarlarına birlikte bakalım. 100 g başına aşağıdaki gıdaların içindeki retinol seviyeleri:

Tavuk ciğeri: 14,000 µgRE

İnek ciğeri: 1,100 µgRE

  • Hamilelikte ciğer yedikten sonra ne yapmalı?

Hamilelikte ciğer yemenin pek bir sakıncası bulunmamaktadır lakin ciğer tüketimi çok fazla abartılmamalıdır. Hamileliğin ilk 3 ayı bu gıdaları komple bırakmanız sizin için en iyisi olacaktır. Çünkü fetüsünüzde olabilecek bir etki olabilir, 3 aylık döneme yaklaştığınızda biraz biraz yemeye başlayabilirsiniz ancak tavsiye edilen alım sınırlarını ihlal etmeyin.Hamileliğin ilk 3 ayında beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Aksi takdirde ciddi sorunlarla karşılaşma olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu