ANNE-BEBEKBebekGebelik & Doğum

Hamilelikte Ağrıların Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte ilk haftaların sonuna kadar, bazıları hafif bazıları şiddetli birçok ağrı yaşayacaksınız. Hatta şu anda sizin karnınıza bıçak saplanmış gibi acı çektiren ağrı nedeniyle doktara gitmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Hamilelikte hangi ağrılar tehlikeli hangileri normal, bu ağrıların sebeplerini araştırdık bir çok kadın hastalıkları doğum ve tüp bebek uzmanlarından bilgi aldık.

 • Gebelikte neden ağrı olur?

Hamilelikte hormanlarınızdan kilona, vücudunuzda birçok değişim olur. Karnınızda büyüyen bebeğin ağırlığı, kabızlık, leğen kemiğinizin genişlemesi gibi birçok nedenlerden ötürü hamilelikte ağrı yaşamanız normaldir.

Örneğin, ikinci trimesterde görülen yuvarlak bağ ağrısı (rahimimn iki üst köşesinden başlayarak genital organlara kadar uzanan bağlar) birçok hamileyi endişelendirse de, ağrıya başka bir sorun eşlik etmiyorsa bu durum normal; çünkü rahim genişliyor demektir.

 • Hamilelikte hangi ağrılar tehlikelidir?

Tehlikeli ve tehlikesiz ağrıları birbirinden ayırmak her zaman kolay değildir. Fakat hamilelikte tehlikeli ağrıları anlamak için genel olarak şu belirtilere dikkat etmelisiniz:

 1. Bulantı, kusma, kanama, ateş ve titreme
 2. Dinlenmene rahmen yorgun hisstmen
 3. Yürümeni, hareket etmeni, konuşmanı, nefes almanı zorlaştırması.

Şimdi ağrı özelliğinde tehlike alarmları neler gelin beraber bakalım.

 • Tehlikeli sırt ve bel ağrıları
 1. Ağrıların 4-6 saatten uzun sürerse
 2. Vajinal kanama veya akıntı varsa
 3. Vajinadan koku geliyorsa
 4. Ateşiniz çıkıyorsa
 5. Her 10 dakikada bir ya da daha sık rahim kasılmaları yaşanıyorsa
 6. Bazen ishalin de eşlik ettiği adet kramplarına benzeyen ağrılarınız oluyorsa

Mutlaka ama mutlaka doktora gitmelisinz.

 • Aşırı baş ağrıları

Hamilelikte baş ağrısı en sık görülen şikayetlerdendir. Baş ağrısı şiddetliyse ve ne yaparsan yap geçmiyorsa mutlaka doktora görünün. Çünkü biliyorsunuz hamilelikte ağrı kesici kullanmak öyle kafanıza göre yapacağınız bir şey değildir.

 • Kalça ve bacak ağrıları

Bacaklarınızda veya kalçanızda herhangi bir uyuşma mevcutsa, bacaklarınızı her yöne aynı kuvvetle hareket ettiremiyorsanız. Mutlaka doktora görünmelisiniz.

 • Gebelikte tehlikeli karın ağrıları

Hamilelikte karın ağrısı elbette normal ama tehlikeli olanları dış gebelik ve erken doğumun habercisi olabilir. Dış gebelikte ağrılar ilk üç ayda keskin ve bıçak saplantısı gibi olmaktadır. Bunun yanı sıra kanama, bulantı ve bel ağrısı eşlik eder. Gebeliğin ortalarında ve sonraki dönemlerinde bel ağrılarına şiddetli karın ağrıları da eklenmektedir.

 1. Vajinal kanama vaya akıntı varsa
 2. Ağrılar inatçıysa ve şiddetliyse
 3. Ateş çıkıyorsa
 4. Mide-bağırsak semptomları, baş dönmesi veya sersemlik oluyorsa
 5. Karnında büyük bir sıkışıklık hissediyor ve adet ağrısına benzeyen kramplar seni zorluyorsa

Mutlaka doktora görünmelisiniz.

 • Hamilelikte şiddetli kaburga ağrıları

Gebelikte kaburga ağrısı yaşamanız çok normaldir. Özellikle hamileliğin son aylarında cenin gerinmek ister ve yerinden çıkar, minicik ayaklarını senin kaburgalarının arasında dinlendirmek kolayına gelir. Bu da sizde kaburga batmasına neden olur.

Ayrıca hamilelikte rahmin diyaframını yukarıya doğru ittiğinden göğsünüzde ciğerlere yer açmak için biçim değiştirir. Kaburgalarınız dışarıya doğru itilmiş olur. Kaburgalarınız ve onları göğsünüze bağlayan kıkırdak arasında ağrı meydana gelmektedir.

Gebelikte yaşadığınız bu can sıkıcı kaburga ağrılarını geçirmek için alttaki hareketleri tekrarlayın, eğer geçmiyorsa mutlaka doktora gidin:

 1. Derin bir nefes alın, eline başının üzerine kaldırın, kolunu indirirken nefes verin. İki kolun için de bu hareketi birkaç kez tekrarlayın.
 2. Ellerinin ve dizlerinin üzerine çökün. Sırtınızı bükülmeyecek şekilde serbest bırakın. Başınızı düz tutun, boynunuza omurganızla aynı hizaya getirin, sırtınız yukarı doğu kavis çizsin. Daha sonra başınızı iyice aşağıya indirin. Yavaşça sırtınızı serbest bırakın ve başınızı eski haline getirin.

Bebeğiniz leğen kemiğine indiğinde kaburga ağrılarınız geçecektir. İlk gebeliklerde minik cenin genellikle doğumdan iki ya da üç hafta önce leğen kemiğine iner.

 • Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı

Genellikle normaldir. Çünkü leğen kemiği genişledikçe ağrı yapar. kuyruk sokumunuzun, bebeğin başının yarattığı baskıdan dolayı ağrır.

 • Gebelikte normal ağrıları geçirmek için yapılabilekler
 1. Hareketli olunup, yürüyüş yapılmalı
 2. Oturma ve uyku pozisyonları iyi ayarlanmalı
 3. Ağrının türüne ve durumuna göre hamile yastığı, varis çorabı gibi eşyalardan yardım alınmalı
 4. Hamilelik egzersizlerini mutlaka yapılmalı, Özellikle pilates yoga, bu dönemde ağrılarınızı hafifletmekte en büyük yardımcınız olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu