Alternatif TıpŞifalı Bitkiler

Civanperçemi Nedir? Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılır?

Civanperçemi, antik çağlardan beri dünyada insanlar ve çeşitli kültürler arasında kullanılmaya başlanmıştır. Civanperçemi sindirim problemleri, iltihap ve cilt yaraları gibi hastalıkların tedavisi için bir alternatif tıp yöntemi olarak kullanılmıştır.

Civanperçemi günümüzde kadınlar tarafından regl dönemi şikayetlerini azaltmak amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Civanperçemi nedir? Civanperçeminin faydaları nelerdir? Hadi gelin beraber bakalım.

Civanperçemi antik çağlardan beri çeşitli hastalıklara alternatif tıp yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bunu duymamış olabilirsiniz, ancak 17. yüzyılda, civanperçemi bitkisi aslında çok popülerdi. O zamanlarda bu yapraklar şimdiki ıspanak gibi tüketilirdi. Bugünlerde ise sadece çeşitli rahatsızlıklara şifa sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

  • Civanperçemi nedir?

Kadınlarda hormonal dengesizlik ve sindirim tedavisi için modern tıbbın bir parçası olan çiçekli bir bitkidir. Bu mütevazi bitkinin kullanım alanları çoktur ve soğuk algınlığı, ateş, menstürasyon problemleri, yeme bozuklukları ve sindirimi tedavi etmek için eski çağlardan beri tıbbi dünyanın bir parçası olmuştur. Civanperçemi papatya ve krizantem ailesinden geliyor, aslında bir bitkidir, ancak hala çoğu kültürlerde sebze olarak kullanılıyor.

Civanperçemi türlerine göre boyları 5 veya 10 cm arasında değişmektedir. Civanperçeminin özellikle yaprakları tüylü bir yapıya sahiptir. Civanperçemi çiçeklerini rengi de farklılık gösterebilmektedir.

Civanperçeminden en iyi şekilde faydalanabilmek için bu bitkiyi güneş en tepedeyken toplamak gerekir. Bu şekilde toplanan civanperçeminden daha fazla yarar sağlarsınız.

  • Cilt yaralarını iyileştirir ve kanamaları durdurur

Yüzyıllardır doğal yara tedavisi için kullanılan civanperçeminde bulunan kimyasal akidon, kanamayı durdurma yeteneği ile bilinir. Pudra formunda, sadece kanamayı durdurmak için değil, aynı zamanda ağrılı bir yaraya da toz olarak serpilmektedir.

Ayrıca, doğal bir antiseptiktir. Bu yüzden yaraların enfekte olmasını önleyebilir. Bu yüzden pek çok şifa merhemleri anahtar bileşen olarak civanperçemi içerir. Eski zamanlarda civanperçeminin savaş yaralarını kanamayı durdurma yeteneği nedeniyle ”herba militaris” olarak adlandırılmaktadır.

  • Anti-inflamatuar özellikleri vardır

Civanperçemi, boğaz ağrısı, artrit, solunum promleri ve mide ağrıları gibi birçok hastalığın nedeni olabilecek enflamasyonu sakinleştiren flavonoidler ve seskiterpen laktonları içerir. Enflamasyon herhangi bir organda meydana gelebilir, civanperçemi günlük diyete ilaveten iltihaplanmanın önlenmesine yardımcı olabilir.

  • Sindirim hastalıklarını tedavi eder

Antiseptik ve antispazmodik özelliklere sahip olup, alt bağırsakta sindirim sorunları sonucu oluşan istemsiz spazmlar civanperçemi ile tedavi edilir. Sızan bağırsak, ishal, şişkinlik ve mide krampları gibi durumları tedavi eder. İçerdiği bitki bazlı flavonoidler, kasları gevşetmek ve spazmları azaltmaktan sorumludur.

  • Yara izlerini iyileştirir

Mükemmel yara izi kapatma özelliğine sahip olduğu için kozmetik endüstrisi tarafından ödüllendirilen bir maddedir. Sadece iyileştirme sürecini hızlandırmaz aynı zamanda yara izlerinin görünümünü de azaltır. Civanperçemi yaraları iyileştirmek için ağız yoluyla ya da cilt bakım rutinlerinizde kullanmanın birçok yolu vardır. Anti-inflamatuar özellikleri aynı zamanda yaraları çevreleyen tahriş ve kızarıklığı da sakinleştirir.

  • Hormon dengesini düzenler

Hormonal dengesizlik genellikle PMS döngüsüyle el ele gelen kısa süreli bir durumdur; Ancak bu durum her zaman böyle değildir. Hormonal dengesizlik kalıcı bir durum olabilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Diyetinize civanperçemi eklemek vücudunuzdaki hormonları dengelemeye yardımcı olabilir. Hormonal dengesizlik bazen düzenli bir adet döngüsü almamanızın nedeni olabilir, bu durum amenore olarak bilinir. Bu durumu tedavi etmek için keklik otu gibi diğer bitkiler ile kombine edilebilir.

  • Tansiyonu dengeler

Vücutta yeterli kan akışını sağlayan vazodilatatör ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Aynı zamanda kan basıncını düşürmek için sinirleri yatıştırır ve rahatlatır. Araştırmalar, civanın hipertansiyonu olan hastalarda kan basıncını düşürdüğünü göstermektedir.

  • Astım hastalığına iyi gelir

Civanperçemi oksijen ve kan dolaşımını kolaylaştıran sakinleştirici özelliklere sahiptir ve solunum sistemi için de aynısını yapar, astım semptomlarını hafifletir. Bronşları gevşetmede ve enflamatuar hava yollarını sakinleştirmede yardımcı olan bronkodilatör etkilere sahiptir.

  • Civan perçeminin cilde etkileri

Cilt bakım ürünleri ve merhemler civanperçemi esansiyel yağları ve egzama ve sakin cilt iltihabını temizlemeye yardımcı olan özleri içerir. Akne izleri de taşıyıcı yağlara ilave edildiğinde civanperçemi esansiyel yağı ile iyileştirilip tedavi edilebilir. Civanperçemi çayı, cildin hücre yenilenmesini arttırmak için vücudu temizlemenin mükemmel bir yoludur. Rahim kanseri önleyici ve aynı rahim ağzı kanserini tedavi edici etkisi olduğu bilinmektedir.

[ilgiliicerik icerik_id=”98168″]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu