Genel SağlıkSağlıklı Yaşam

Karın Boşluğunda Ağrının Sebepleri Nelerdir?

Karın Boşluğunda Ağrı, sancı ile başlayan karında olan veya olaşacak ağrı nedenidir. Karın bölgfesindeki alt kaburga kısmı, diyafram üstü ve her iki leğende de kemik aralığında kısıtlanmış anatomik bulgudur. Karın boşluğu, özetlenirse; derinin ve karın duvarının kasları olarak dokularında meydana gelebiliyor, oluşumuna göre devamlı karın ağrısı genelde karın boşluğu kısmında organların sebebiyet verdiği ağrıyı teşhis edebilmek için bakılıyor. Karın kısmında yer alan organlardan mide, ince bağırsak, kolon, karaciğer, safra kesesi, dalak ve pankreas ağrıları karın kısmında hissedilmektedir. Özellikle karın kısmındaki organların ağrıyı karın çevresinde oluşması da görülmektedir.

Karın boşluğunda ağrı nasıl teşhis edilir?

 • Ağrının özelliği
 • Fizik muayene tetkikleri
 • Laboratuvar muayenesi, radyolojik ve endoskopik testler
 • Cerrahi teşhis

Karın boşluğundaki ağrının sebepleri

Karın ağrısı kendi başına bir hastalık değildir. Şayet birden fazla nedenlerle oluşabilir. Bazen hastalık karın kısmındaki organlardan alsa dahi karın ağrısına sebebiyet verir. Bunun akciğerlerin alt tarafıyla ilişkili enfeksiyonlarıdır. Zatürre tanımlanırsa öksürük ve birbirini andıran bulgular üzerinde karın ağrısı da bu şekilde ilave edilir. Başka bir örnek ise kalp krizidir. Kalp krizi genelde sol omuzun kola doğru uzanan göğüs ağrısına sebep olurken, ara ara karında ağrı oluşumuna etki eder. Karın ağrısının fazla arttığı zaman özellikle paralel etkileşme yapmaz. Mesela; gaz sıkışması yada gastroenterit gibi kendi başına geçebilen yada kolay bir tedavi yöntemi ile iyileşebilecek durumda şiddetli, kıvrandıran, aşırı karın ağrısına sebebiyet verir. Bunun üzerine kalın bağırsak kanserinin yada erken dönemlerde bir apandisit daha çok önemli olan hastalık az bir ağrıya sebep olmaktadır. Karın boşluğundaki ağrı toksin, enfeksiyon, safra yolları, böbrek hastalığına, idrar yolunun enfeksiyonu, kadınlarda adet başlaması, ovülasyon, damar tıkanıklığı, mide, karaciğer, pankreas, bağırsak ülseri, kanser ve enfeksiyonlarıyla alakalı olarak görülmektedir.

Karın boşluğu ağrısının nedenleri

Bazı jinekolojik hastalığını belirterek karın kısmındaki ağrının nedeni sindirim sistemine bağlıdır. Bunda ağrıyı bilmek, belirtilerini de gözlemleyerek teşhisi sağlanmaktadır.

 • Apandisit ağrısı; belirtisinin özellikleri, bulantı, kusma, iştahsızlık, ateş vb dir. Ağrının göbek çevresinde başlar , sağ karın boşluğuna doğru ilerler. Cerrahi yardım gerekmektedir.
 • Safra kesesi ağrısı; belirtilerinin özelliği, yemekten sonra ağrı yükselir. Bulantı, kusma, gaz gibi problemler meydana gelmektedir. Yumurta, çikolata, kızartma gibi yiyecekler ağrının derecesini yükseltir. Ağrı karın üst kısmında oluşur.
 • Mide-bağırsak ağrısı; belirtilerinin özelliği, midede yanma, ekşimeside olmaktadır. Açlık belirtisi arttıkça ağrıyı da çoğaltır. Ülser tedavisinin, diyet ve asit önleyiciler de yapmaktadır. Kanlı kusma, kanlı dışkı mide kanamasında büyük rolü vardır.
 • Bağırsak ağrısı; belirtilerinin özelliği, İshal yada kabızlık olarak görülebilir. Ağrıya neden olan karnın alt yapısıdır. Karın ağrısı çoğaldıkça, dışkıyla gaz çıkartmazsa, bulantı ve kusma görüldüğü zaman hastaneye başvurulmalıdır. Bu sinyaller bağırsak tıkanmasının bulgularıdır.
 • Pankreas ağrısı; belirtilerinin özelliği, karın ağrısının kilo kaybedici ve ağrının karın ortasında yada sırtına da belirtileri vermektedir. Cerrahi  müdahale yada tedavi uygulanır.

İlaç tedavisi

Karın boşluğundaki ağrı tedavisinde belirtilere göre farklılık gösterir. Hasta olan kimseye IV(intravenöz) sıvıları uygulanır. Hekim tarafından ağrının sebebini öğrenene kadar yemek yada içmesini engelleyebilir. Bunun sebebi, hastalığın ilerlemesi veya kötüye gitmesini durdurmak içindir. Başka bir yapı da, genel anestezi eğer aç karnına olursa daha iyi olması sağlanır. Hastayı bir nevi hazırlayabilme olasılığıdır. Hastaya ağrı kesici ilaç tatpiki yapılmalıdır.

 • Bağırsak spazmından oluşan ağrılar nedeniyle doktorlar kalça, kol ve bacağınıza asılabilir.
 • Hastanın ağrısı bütünüyle yok olmamış ise giderebilmek için ağrı kesiciler kullanmak için danışmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu