Alternatif TıpGenel SağlıkSağlıklı Yaşam

Sperm Kalitesini Neler Olumlu Etkiler

Çocuk sahibi olmak isteyen bir çift misiniz? Fakat biliyorsunuz ki erkeklerin yaklaşık %50’sinde sperm sayısı olması gerektiğinin altında. Her altı çiftten biri gebe kalmakta güçlük yaşıyor. Bu olguların %20’sinde sorun düşük sperm sayısı be kalitesidir.

Yapılan son araştırmalara göre sperm kalitesinin sperm sayısından daha önemli olduğunu ortaya koyuyor. Kötü ve dengesiz beslenme, sigara dumanı, hava kirliliği, ve çevresel kirlilik gibi olumsuz yaşam faktörleri spermde hasara yol açmaktadır.

Tüm bunlar ışığında konu hakkında yardımcı olmak üzere, Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, nardan, siyah çikolataya uzanan ve sperm kalitesini olumlu etkileyen besin maddeleri hakkında şu bilgileri verdi:

  • Domates

Domates ”likopen” adı verilen antioksidan için en iyi  kaynaklardan biridir. Yapılan çalışmalarda bu maddenin sperm hareketlerini ve aktivitesini arttırdığını kanıtlamıştır. Likopen pişmiş ya da işlem görmüş domateste daha fazla bulunur. Hele zeytinyağıyla beraber tüketilmesi daha da etkili olmaktadır.

  • Ceviz

Omega 3 açısından zengin bir kaynak olup, her gün tüketilen 1 avuç ceviz sperm sayısı, hareketi ve şeklini olumlu etkiliyor. Besinlerle karıştırılabilir ya da kan şekerinin düştüğü saatlerde de tüketilebilir.

  • Kabak Çekirdeği

Sperm gelişiminde ve testosteron üretiminde önemli rol alan, çinko açısından zengin bir besindir. Başka vitamin ve minarelleri de içerir. Çiğ olarak salatalarda tüketilebilir.

  • Mercimek

Hem kadın hem de erkek üremesinde önemli role sahip ”doğal folik asit” kaynağıdır. Özellikle erkekte düşük folik asit düzeyleri, spermin kromozomal anomalilerine sebep olabilir. Vejeteryanlar için de mükemmel bir protein ve lif kaynağıdır.

  • Yaban Mersini

Mükemmel bir anti enflamatuar ve antioksidandır. Sperm parametrelerinin hepsinde olumlu etkileri vardır. Günde bir avuç tüketilmesi yeterlidir.

  • Su

Sperm sayı ve kalitesini olumlu etkilemenin en basit yolu yeterli su içmektir.

  • Nar

Adeta süper gıda diyebiliriz ”nar” için. İltihap önleyici, kan dolaşımını düzenleyici ve testosteron üretimini arttırıcı etkiye sahiptir.

  • Siyah Çikolata

Sperm sayısını ve hareketini düzelten ve de ejekülat volumunu arttıran bir aminoasit olan Larginin, siyah çikolatada bol miktarda bulunur. Çikolata daha siyah oldukça, Faydası da daha fazla olmaktadır. Özellikle %85 kakao oranı içerenler tercih edilmelidir.

  • Kafein

Yapılan araştırmalarda kafeinin sperm sayısına olumsuz etkisi olmamakla birlikte, şekil ve hareketini olumsuz etkilememektedir.

  • Diyet İçecekler

YApay bir tatlandırıcı olan ”aspartam” sperm sayısını azaltır ve DNA hasarına yol açar. Bu nedenle yapay tatlandırıcılı içeceklerden de uzak durmak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu