Ana YemeklerBeslenmeMUTFAKYemek Tarifleri

Kurban Eti Pişirme Tüyoları

Et ilk başta orta ateşte pişirilmelidir, kendi suyunu bırakmaya başladığı andan itibaren kısık ateşte pişirmeye devam edin. Etin yumuşak olması için eti pişirmeden önce güzelce bir terbiye edilmesi çok iyi olacaktır. Etin ince dövülmesi ve et, soğan rendesi, zeytinyağı, tuz, karabiber ve yoğurt suyu karışımı ile terbiye edilmelidir. Yoğurt suyunun asiti eti yumuşatacaktır.

  • Kurban etinden kavurma nasıl yapılır?

Kurban bayramının olmazsa olmazı, en çok tüketilen yemeklerden biride kavurmadır.

Malzemeler:

  • 1 kg et için 200 gr iç yağı veya kuyruk yağı
  • 1 yemek kaşığı tuz (1 kg et için 20 gr tuz)
  • 1 küçük kuru soğan (arpacık soğanı da kavurmaya çok iyi olur)

Hazırlanışı:

Öncelikle ısıtılmış geniş bir tencereye etleri ve soyulmuş bütün soğanı koyup ağzını kapatın. Kendi kendisine sulanmasını bekleyin. Suyunu salan etin üste çıkan köpüklerini alın. Bir kere karıştırıp yeniden ağzını kapatın. Kendi saldığı suyu çekene kadar pişirmeye devam edin. Bu işlemi çabuklaştırmak için etleri düdüklü tencerede pişirebilirsiniz.

Diğer tarafta iç yağını küçük küçük doğrayın ve kızartın. Kavrulmuş yağları alıp, eriyen kısmı pişen etin üzerine dökün. Yemeğe atılan tuzun neredeyse iki katı tuz atın. 10 dakika kadarda bu şekilde pişirin.  Kuyruk yağı çabuk donmaz, fakat iç yağı çok çabuk donar.

  • Kurban eti nasıl saklanmalıdır?

Buzdolabında veya dondurucuda saklanması planlanan etlerin, kıyma, kuşbaşı gibi küçük parçalara ayrılıp, tek pişirimlik miktarlara bölünüp, buzdolabı poşetlerine konulması, hem sağlık hem de kullanım kolaylığı açısından doğrudur. Buzdolabında 1 – 2 gün, buzlukta eksi iki derecede 1 – 2 hafta, derin dondurucuda ise -18 santigrat derecede 3 ay saklanabilmektedir.

[ilgiliicerik icerik_id=”98349″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misin?
Kapalı
Başa dön tuşu