Genel

Kadınlar Kurban Kesebilirler mi?

Ülkemizde kurban bayramı gibi diğer bayramlarda da neredeyse tüm halk şehirlerden, kendi memleketlerine gider. Büyük bir cümbüş olur, bayramlar büyük bir sevinç ile kutlanır. Tabi kurban bayramlarında da bir çok kurban kesilerek yardımlar yapılır, mahalledeki fakir aileler ile paylaşılır veya büyük yardım kuruluşlarına bağışlanır. İnsanın içine heyecanla beraber bir huzur dolar. Yalnız insanlar etrafında kurbanları kesenlerin hep erkek olmalarının nedeni düşünüyordur. Aslında sebebi çok basit kadınlarımız erkeklere nazaran biraz daha nazik oldukları için kesim işini erkeklere bırakır.

Kurban kesecek kişilerin özellikleri Kitabımızda Müslüman, ergenlik çağına gelmiş, bir mekanda ikamet edebilmesi ve kurban kesebilecek kadar varlığı olması gerekmektedir.

Görüldüğü gibi kurban kesiminde kadın erkek ayrımı diye bir şey yoktur. O halde bir ailede kadında erkekte kurban kesebilir. Yeter ki kurban kesecek kadar haliniz olsun. Dinde bu konu ile ilgili kadın ayrımı yapılmamıştır. Eğer ki kadın kendine güveniyor ve nasıl kurban kesileceğini biliyor ise kendi kurbanını kendisi kesebilir. Fakat kesemiyor ise veya kesecek birisi de yok ise belediyenin kesimhanelerine başvurabilir. O kesimhanelerde en hijyenik ve hızlı bir şekilde etinizi temin edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu