ANNE-BEBEKBebekGebelik & Doğum

Gebelik Döneminde Yapılması Gereken Testler Nelerdir?

Gebelikte hangi testleri mutlaka yaptırmalıyız? Aslında bunu doktorunuzdan en doğru şekilde öğrenebilirsiniz ancak burada yeni anne adayları için biraz yardımcı olmaya çalışacağız. Öncelikle hamileliğin ilk tespitinde hamilelikten önceki durumu bilmek adına kan sayımı, idrar tahlili, tiroit fonksiyonları ve sarılık testlerini mutlaka yaptırmanız gerekiyor.

Kansızlık varsa kansızlıkla mücadeleye de ilk haftalarda başlamak gerekiyor. Tiroit fonksiyonlarının bozukluğu halinde ise gerekli tedavi hamilelik esnasında da verilebiliyor. İdrar yollarındaki enfeksiyonlar, daha sonrada ağrı ve idrar yapımında yanma gibi şikayetlere neden olabileceği için gerektiği zaman tedavi edilmelidir. 2. üç aylık dönemde yaptırmanız gereken başlıca testler ise 2’li veya 4’lü tarama testleri veya artık anne karnında yapılan fetal DNA testleri ile, 20 – 24. haftalar arasında detaylı ultrasonla incelemedir.

Bunlar bebeğinizin sağlığını incelemek adına yapılan ana testlerdir. Zorunlu testler olarak görülmese bile yapılması önerilen testler arasında yer almaktadır. 24 – 28. haftalar arasında ise doktorlar şeker yükleme testini mutlaka uygulanması gerektiğini belirtiyorlar ve ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyorlar. Bunların yanında sağlıklı gebelik için 30 – 32. haftalar arasında mutlaka bir idrar kültürü testi ile kan sayımı testi tekrarlanmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu