BebekÇocuk Sağlığı

Bebeklerde Tuvalet Düzeni

Anne sütüyle beslenen bebekler ile mamayla beslenen bebeklerin tuvalet düzeni nasıldır?

Konumuza bebeklerin ilk tuvaletleri ile başlamamız gerektiğini düşünüyorum. Bebekler ilk tuvaletini hastaneden ayrılmadan önce yapmış olması gerekmektedir. Bebek henüz hiç beslenmemiş tir ama annenin amniyotik sıvısı , bebeğin cildinden dökülen hücreler ve kendi safrasının bağırsağa akması sonucunda ilk kaka oluşur ve bu kakaya mekonyum denir. Bebek kakasını doğumdan 12-24 saatleri arasında yapması gerekmektedir. Eğer 24 saat içerisinde ilk kaka gerçekleşmezse, bebekte bağırsak tıkanıklığından söz edebiliriz.

Anne sütüyle beslenen bebek günde kaç defa tuvaletini yapar?

Bebekler annenin ilk sütünü almasından sonra günde 8-12 defa anne sütü ile beslenir. Tahmini olarak da 8 ila 12 defa bağırsak hareketleri olur ve bezini kirletir. Anne sütüyle beslenen bebekte kaka; pütürlü, ince, akışkan, ve hardal sarısı renktedir. Genelde bebek beslenmenin hemen ardından kakasını yapar.

Mama ile beslenen bebekler ise ilk ay içinde üç-dört saatte bir kaka yapar. Mamalar bebek bağırsağında anne sütünden daha uzun süre kalır. Mama ile beslenen bebeğin kakası ise biraz daha koyu ve kıvamlı olmaya başlar.

İlk aydan sonra bebek aynı sıklıkta kaka yapmamaya başlar bu tamamen doğaldır. Bebek büyüdükçe  diyetindeki değişikliğe göre kaka farklı renklere dönüşecektir. Bebeğin kakasında bazen yeşile dönmesi aileleri korkutabilir ancak telaş yapılıcak bir durum yoktur. Genelde demirden zenginleşmiş mama ile beslenen çocuklarda bu renk kaka görülebilir. Fakat kaka yapan bebekte inleme, ağlama, bağırsak hareketleri sırasında çığlık atma görülüyorsa, bu kabızlık belirtisidir. Bebeğin kakası simsiyah , koyu renkli, katran gibi ise bir kanama belirtisi olabilir. Ayrıca kakada mukus yada kan görülmesi bağırsak harabiyeti düşündürür ve Acilen doktora gidilmesi gerekir.

Kabızlık belirtisi olan bebekte ne gibi belirtiler olur?

Bebek;

  • ağlama
  • huzursuzluk
  • kaka yaparken çığlık atma
  • kakanın hafta 3’ten az yapılması
  • yapıldığı zaman çok gazlı ve kötü kokulu olması,
  • karnın sertleşmesi ve iştahın azalması

gibi belirtiler bebeğin kabız olduğunu düşündürür.

Genellikle mama ile beslenen bebeklerde daha fazla görülür. Bebeğin çok su içmemesi ve katı gıdalara yeni geçmiş olması da kabızlık nedenleri arasında yer alır. Çok nadiren başka bir hastalık belirtisi olarak da kabızlık oluşabilir.

Bebeğin kabızlığının geçmesi için neler yapılmalı?

  1. Kabız olan bebek için ilk etapta jimnastik hareketleri gibi bisiklet hareketi yaptırmak yararlı olabilir.
  2. Eğer mama ile besleniyorsa, mamayı sulandırarak yada arada su içirerek yedirmelisiniz.
  3. Eğer bebek katı gıdalara yeni başlamışsa mümkün olduğu kadar yüksek lifli meyvelerden(kayısı, üzüm, armut, erik püresi) diyet seçmek doğru olucaktır.

Eğer tüm bu önlemler işe yaramaz ise mutlaka bir Doktora başvurun. Bebeğe bağırsak yumuşatıcı bir ilaç verilmesi gerekebilir. Bebeğin bağırsak hareketleri normale dönünceye kadar bu uygulamar devam etmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu