ANNE-BEBEKGenel

Bebeklerde isilik neden olur ve nasıl geçer?

bebeklerde isilik neden olur – bebeklerde isilik nasıl geçer – bebeklerde isilik tedavisi – bebeklerde isilik tedavisi ve isilikten korunma

Özellikle yaz aylarında doğan bebekler için isilik kaçınılmaz bir sondur. Önemsiz görünmesine rağmen anneleri çok üzen isilik neden olur, isilik nasıl geçer?

Bir başka adı sıcak döküntüsü, tıptaki adı ise Miliaria olan isilik, genellikle bebek 1-2 aylık iken ortaya çıkar.

Bebeğin derisindeki gözenekler tıkanır ve döküntü başlar. Minik ter bezi kanalları bulunan bu gözenekler özellikle sıcak havalarda tıkanır ve kırmızı döküntü başlar.

Hafif isiliklerin çapı daha ufaktır, kolay patlar…

Ağır isilikler ise hem kaşınır hem de su toplar… Ardından kırmızı döküntü ortaya çıkar.

Sıcaklık arttıkça döküntüler de artar ve bebeği kaşındırır. Bazen kırmızı döküntüler çıktıktan bir süre sonra yok olur fakat tekrar çıkma ihtimali de vardır.

Bebeklerde isilik daha çok bebeğin yüzünde görülür. Yanağında, alnında, burnunda, göz kapağında, belinde, sırtında, göğsünde isilik görülebilir. Yenidoğanın ter bezi kanalları çabuk tıkanmaya müsaittir. Sıcak buna en önemli etkendir. Ama fazla nemlendirici kremler sürmek ve bol olmayan kıyafetler giydirmek de bu kanalları tıkar.

Bebeğin ve kişisel eşyalarının temizliğinde kullanılan sabunlar ile deterjanlar da isiliğe neden olabilir. Nadiren de mantar enfeksiyonu isiliğe yol açar.

İsilik nasıl önlenir?

Bebeğiniz yaz bebeği ise aşırı sıcaklarda onu mümkün olduğunca serin tutmaya gayret edin. Bezini sürekli kontrol ederek, ıslandığında hemen değiştirin. Beli lastikli külotlar giydirmeyin, fazla nemlendirici sürmeyin. Bebeğinizin yüzünü yıkayacaksanız sabunla değil boş su ile temizleyin. Bebeğinizin isiliği hafif ise tedaviye gerek yok.

Bebeği serin tutup, ince giysiler giydirmeniz yeterli. Ama ağır isiliklerde doktorun önereceği kremi kullanabilirsiniz. Bu krem kaşıntısını da giderecektir.

İsilik mantar enfeksiyonu kaynaklı ise bunu gidermek amacıyla travazol deri kremi de doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu