ANNE-BEBEKGebelik & DoğumGenelSağlıklı Yaşam

Hamilelikte Karın Sarkmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Hamilelik sonrası düzenli yapılan egzersizlerle karın sarkmalarının engellenmesi mümkün olabilir. Hamilelikte karın sarkmasını önlemek için egzersizlere başlama zamanı oldukça önemlidir. Bu egzersizlere başlama zamanı doğumun şekline, annenin hareket ve sağlığını etkileyecek bir durumun varlığına göre değişebilir. Egzersize başlama zamanına normal doğum veya sezaryen olmasına göre çoğunlukla  doktorunuz karar verir. Aynı zamanda spor uzmanınızın da bu konuda önerileri olabilir.
Karın sarkmalarını önleyen en etkili hareketler, karın kaslarını çalıştıran hareketlerdir. Mekik çekme bu tip hareketlerin en başında gelmektedir. Giderek sayısı arttırılan mekik hareketleri yapılabilir. Plates ve yüzme gibi nefesin ve kasların kullanımının önemli olduğu egzersizlerde karın sarkmalarında oldukça önemlidir. Haftanın en az 3-4 günü yarımşar saatlik tempolu yürüyüşler veya koşuda tüm vücudun forma girmesini ve göbek bölgesinin toparlanmasını sağlayabilir.
Hamilelik döneminde yapılan egzersizler, hamile kalmadan önce yapılan egzersizler ve hamilelik sonrası yapılan egzersizlerin hepsi karın sarkmalarının önlenmesinde etkilidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu