GenelKadın Hastalıkları

Kasık ağrısının sebebi nedir?

Kasık ve bel ağrısı kadınların doktora başvurmalarına neden olan en önemli yakınmalardan biridir. Kasık ağrıları bazen kadınların günlük yaşantılarını etkileyecek ve hatta işine gidemeyecek kadar ağır olabilir. Cinsel yaşantısını da etkileyebilen bu durum, zamanla psikolojik problemlere de neden olabilir. Kasık ve bel ağrısı üreme organlarından kaynaklandığı gibi, idrar yolları, sindirim veya iskelet sisteminden de kaynaklanabilir. Ağrının başlama şekli, niteliği, şiddeti, yeri ve yayılması önemlidir. Ani başlayan ağrılar ile uzun süredir devam eden ağrıların nedenleri birbirinden farklıdır.
Ani Başlayan Ağrı Nedenleri

Üreme Organlarının İltihabi Hastalıkları:
Pelvik enflamatuvar hastalık olarak adlandırılan bu durumda, çoğunlukla üreme organları vajen içinde kolonize olan mikroorganizmalar tarafından enfekte olur. Enfeksiyon yukarıya doğru yayılarak rahim ağzı, rahim, üreme kanalları, yumurtalıklar ve karın içindeki diğer organlara yayılabilir. Ağrı ile birlikte ateş, üşüme ve titreme gibi sistemik bulgularda olabilir. Üreme organları üzerinde kalıcı bir hasar olmaması için erken teşhis ve uygun antibiyotik tedavisi ile büyük başarı ile tedavi edilebilen bir durumdur.

Yumurtalık Kistleri:
Basit folikül kistleri ve çikolata kisti (emdometrioz kisti) olabileceği gibi, kanser başlangıcı veya kötü huylu bir yumurtalık kisti olabilir. Yumurtalık kistleri çoğunlukla çevre organlarına bası yaparak veya nadiren yumurtalığın kendi etrafında kıvrılıp torsiyone olup kangren olması ile ağrıya neden olurlar. Basit yumurtalık kistleri klinik takip ve ilaç tedavisi ile çoğunlukla tedavi edilebilirler. Nadiren cerrahi müdahale gerekir. Diğer tip kistlerde çoğunlukla cerrahi müdahale ve akabinde ilaç tedavisi kaçınılmazdır.

Dış Gebelik:


Gebeliğin anne rahimi dışında oluştuğu duruma denir. dış gebelik çoğunlukla kanallara, nadiren rahim ağzı veya karın içine yerleşir. Büyüyen gebelik kesesi bulunduğu organın sınırlarını zorlar ve ağrıya neden olur. Daha da ilerleyen gebelik bulunduğu organın yırtılmasına ve karın içine kanama yapan acil bir tabloya neden olur.

Apendisit:
Apendisitin iltihaplanması acil müdahale gerektiren bir durumdur. Çoğunlukla karın ağrısı yapan diğer durumlarla karışabilir. Apendisitin erken teşhis edilmedi ve alınması hayat kurtarıcı olabilir.

Sindirim Sistemi İltihabı:
Enterit olarak bilinen ve karın, kasık ağrısı ve çoğunlukla ishal ile birlikte seyreden klinik bir tablodur. Hastanın kaybettiği sıvı ve vitaminler yerine konmalı ve gerektiğinde uygun antibiyotik ile tedavisi mümkün olan bir durumdur.

İdrar Yolları Enfeksiyonu veya Taşları:
İdrarda yanma, sık idrara çıkma, bel ve kasık ağrısı, ateş, üşüme ve titreme ile birlikte seyreden bir durumdur. Bol sıvı alımı ve etkin antibiyotik ile tedavi edilebilir. idrar yollarındaki taşların bazen ultrason ile kırılması ve bazen de cerrahi müdahale ile alınması gerekebilir.
Cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması organik veya psikolojik nedenli olabilir. Organik nedenler arasında endometriozis (karın içerisine kanamalara neden olan bir hastalık), vajendeki yaralar ve çok sayıda doğuma bağlı üreme organlarının bağlarındaki yırtılmalardır. Psikolojik nedenli ağrılar belli bir yerleşim göstermeyen künt ağrılardır. Hastaya detaylı bir inceleme yapıldıktan sonra hiçbir organik neden bulunamazsa ağrının psikolojik olabileceği düşünülür. Ayrıca rahim içi araç’da (spiral) zaman zaman hareket ederek ağrıya neden olabilir. Bu ağrı kramp şeklinde, veya batıcı niteliktedir. Kronik ağrılar genelde altı aydan uzun sürer ve ağrı kesicilere cevap vermez. Kronik ağrılar üreme organlarının hastalıkları, mide, barsak hastalıkları ve psikolojik nedenlerle oluşabilir.

Kadınların Kasıkları Neden Ağrır?

Kasıklar neden ağrır kadınlarda sık bir şikayettir. Polikliniklere giden kadın hastaların çoğunun şikayeti kasık ağrısıdır. Kızların kasıkları neden ağrır, herhangi bir enfeksiyon var mı diye vajinal kontrol yapılmalıdır. Vajinal enfeksiyonların ileri safhaları tüpleri ve yumurtalıkları içine alan bir enfeksiyon durum olabilir. Bu bayanlarda kasık ağrısı yapar. Bunların tedavisi normal vajinal enfeksiyonların tedavisinden birazcık daha farklıdır. Örtüşen ilaçlar vardır fakat bazı ilaçları ayrıca ilave etmek gerekebilir. Hastalık önlendiğinde tüp hasarı engellenmiş olur ve kişi ileriki dönemde gebe kalmak istediği zaman sağlıklı tüplerle gebe kalır.

Bunların dışında kızlarda kasık ağrısı anatomik bir patoloji var mı? Mesela miyom olabilir, rahimin kas tabakasının ucu tümörlü olabilir. Eğer bu tümör belli bir büyüklükten fazlaysa yer kaplayan bir kitle olarak kişide ağrı yapabilir, cinsellikte ağrı yapabilir, zor  ve sık tuvalete çıkmaya neden olabilir. Muayene sonucunda bunu ekarte etmek lazım.

Bu kasık ağrısının tam teşhisi için uzman bir kadın doğumcuya görünmeniz ve tedavi olmanız tavsiye edilir.

 

İlgili Makaleler

Yorumlar 5

 1. Semra ekr dedi ki:

  Merhaba benim de adt günüm bittiği in den sonra kasık agrım oluyor ve lavaboya girdiğim de aynı şekilde devam ediyor agrı siz ce sebebi ne ve ben. 1 buçuk yıl evliyim

 2. Öznur dedi ki:

  Iyi geceler benim sol kasığında çok şidetli arı var ve arı olduğunda mide bulantısı ve üşümede tutuyor ve bunun sebebi ne olabilir

 3. kübra dedi ki:

  merhaba ben 14 yasindayim. 1 haftadir yumurtaliklarim agriyor. bazen dersteyken cok fazla agriyor. nedeni nedir

 4. pınar1990 dedi ki:

  iyi günler benim bir sorum olacaktı. yaklaşık 5 gündür kasıklarımda ve bel kısmımda bir ağrı var acile gittim ağrı kesici verdiler iki tane ama işe yaramadı bulunduğum ilçede kadın doğum olmadığı için gidemedim bu yüzden yazma ihtiyacı duydum acaba bunun nedeni ne olabilir bilgi verebilir misiniz ağrı sol kasığımda başladı iç bulantısıyla birlikte bel kısmıma vurdu ve şuan sadece belim ve kasıklarım da şiddetli ağrı oluyar cevap verirseniz memnun olurum gerçekten çok ihtiyacım var şimdiden teşekkürler cevaplarınız için iyi günler dilerim

 5. sonqül dedi ki:

  merhba… sag kasıklarım ıkı gundur agırıyor ve acıyor?neden olabılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu