ANNE-BEBEKBebek

Kan Uyuşmazlığı Testi (İndirekt Coombs Test)

ICT’te açılımı indirekt coombs test, halk arasında kan uyuşmazlığı testi olarak bilinen testten bahsedeceğiz. Bu test hakkında yeni evlenecek olan çiftlerin, gebe olan kadınların kafasına takılan bir sürü soru olduğunu biliyoruz. Genel olarak kan uyuşmazlığı testi aç karnına mı yapılır, kan uyuşmazlığı testi sağlık ocağında mı yapılır, evlilikte kan uyuşmazlığı testi gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Kan uyuşmazlığı nedir? Evlilikte kan uyumu

Kan uyuşmazlığı baba kan grubu Rh + (pozifit), anne kan grubunun Rh – (negatif) olduğu durumlarda gerçekleşmektedir. Bu kan uyumsuzluğu olan çiftlerin dünyaya getirecekleri bebeklerinin kan grubu Rh – (negatif) olursa bir sıkıntı olmamaktadır. Fakat bebeğin kan grubu Rh + (pozitif) olursa rh etkileşmesi yani Rh immunizasyonuna neden olmakta ve bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Rh pozitif olduğunda doğum veya gebelik sırasında bebeğin kanı ile anne kanı teması sonrası bebek kanındaki kan hücreleri anneye geçer. Bunun sonucunda anne anti Rh antikoru üreterek karşılık verir. İlk gebelikte bundan dolayı bebek bir sorun yaşamaz fakat ikinci gebeliktede bebek eğer Rh pozitif olursa, ilk gebelikte annede oluşan antikorlar bebeğe geçer ve bebeğin kanında kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına neden olur. Bundan dolayı bebekte kansızlığa yani anemiye neden olur.  Aşağıdaki eşlerde kan uyuşmazlığı tablosunu inceleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

Eşlerde kan uyuşmazlığı tablosu

 

Kan uyuşmazlığı testi nedir, nasıl yapılır? (İndirekt Coombs Testi)

Yukarıda anlattığımız gebe annenin Rh (-), bebeğin Rh (+) olduğu durumlarda kan teması sonrası annenin vücudu antikor üreterek yabancı cisme karşı savaş açar. Salgılan bu antikorlar plasenta yoluyla bebeğe ulaştığı için bebeğin kanına karışır. Bebeğin kanına karışan antikorlar bebeğin alyuvarlarını yıktığından bebekte kansızlık sorununa neden olur. İşte bebeğin ve annenin kanında serbest olarak dolaşan bu antikorları ölçen teste indirekt coombs test yani kan uyuşmazlığı testi denir. Bu testin iki sonucu olmaktadır. İndirekt coombs test negatif ve indirekt coombs test pozitif.

İndirekt coombs testi negatif çıkanlar

Annenin kanında bebeğe karşı üretilen bir antikorun olmadığını, testin normal olduğunu gösterir.

İndirekt coombs testi pozitif çıkanlar

Annenin kanında bebeğin alyuvarlarına karşı oluşturulan serbest antikorların bulunduğunu ve testin anormal olduğunu gösterir.

Peki test pozitif çıktı, kan uyuşmazlığı var ne yapılacak? Kan uyuşmazlığı nasıl tedavi edilir? Bu sorularla ilgili daha önce yazdığımız evlilikte kan grubu uyumu adlı makalemize göz atabilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”56335″]

Kan uyuşmazlığı testi sağlık ocağında mı yapılır?

Ict testi kan uyuşmazlığı olan kişilerde kadın doğum uzmanına gidip yaptığı ilk kontrolünde negatif çıktıysa da 20. gebelik haftasından sonra dörder hafta arayla yineleyebilme olasılığına karşı tekrarlanmalıdır. Yapılan bu kontrol ve testlere göre 28. haftada anti-D gamma globin (kan uyuşmazlık iğnesi) yapılır. Bu çok önemli bir konu olduğu için sağlık ocağı değilde devamlı kontrole gittiğiniz uzman doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. O size gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

Kan uyuşmazlığı testi aç karnına mı yapılır?

İndirekt coombs testi için aç gitmenize gerek yoktur. Kan uyuşmazlığı testi için herhangi bir hazırlık gerekli değildir. Kan uyuşmazlığı testi için kolunuzdaki bir damardan alınan kan örneği yeterli olmaktadır.

Bunun gibi kafanıza takılan birçok soru olabilir. Bunları aşağıdan bizlere yorum yaparak sormaktan çekinmeyiniz…

 

İlgili Makaleler

Yorumlar 15

 1. Bahar dedi ki:

  Benim 0 Rh + eşimin B Rh + kan uyuşmazlığı var mı?

 2. Tuba kaya dedi ki:

  Merhaba! Benim B rh + eşimin 0 rh – kan uyuşmazlığı var mı?

  1. admin dedi ki:

   Kan uyuşmazlığı baba kan grubu Rh + (pozifit), anne kan grubunun Rh – (negatif) olduğu durumlarda gerçekleşmektedir. Sizde öyle bir durum görünmemekte. Fakat en sağlıklı yol aile hekiminize gidip bilgi almak olacaktır.

 3. Tuba Kaya dedi ki:

  Merhaba! Benim B rh+, eşimin 0 kan uyuşmazlığı var mı?

 4. Gülay ışık dedi ki:

  Merhaba ilk gebelik sonrası iğne oldum kan uyuşmazlığı için o iğne 3.bebeği de korur mu 2. Bebekten sonra olmadım iğne çünkü

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Gülay Hanım. Bu çok önemli bir konu olduğu için benim net bir şey söylemem doğru olmaz. Kan uyuşmalığınız varsa Aile hekimini bilgilendirmeniz gerekmektedir. En iyi bilgiyi aile hekiminizde alacaksınız. Size tavsiyem direk doktorla iletişime geçmeniz.

 5. İsmail dedi ki:

  İyi aksamlar hocam biz 4 aydir evliyiz eşim gebelik testi yapti 1 hafta once ve gebedir benim kan gurubum b araç pozitif + eşimin kan gurubu 0 _ negatif kan uyuşmazlığı varmı ve ne yapmalıyız

 6. Kubra dedi ki:

  Sevgilimin 0rh negatif erkek
  Benim de Arh pozitif bayan
  Bir sorun olurmu ögrenmek istiyorum

 7. Serpil dedi ki:

  Merhaba, benim kan grubum 0 Rh negatif, nişanlımın kan grubu A Rh pozitif. Kan uyuşmazlığımız var mı? Kan uyuşmazlığı testi sonucu nedir? Kan uyuşmazlığı olması halinde evlenemez miyiz? Kan uyuşmazlığı olduğunda çocuğum olmaz mı? Teşekkürler…

  1. admin dedi ki:

   Merhaba Serpil hanım. Kan uyuşmazlığı maalesef ki var. Kan uyuşmazlığı olması sizin evlenmenize herhangi bir engel değildir. Yukarıda ki anlattığımız yazılara bakarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Artık kan uyuşmazlıkları büyük problem değil sadece gebelik sürecinde sıkça kontrole gidip doktorunuzla iletişim halinde olacaksınız. Yapılan bir iki iğneyle bu durum düzeltilebiliyor.

   Daha fazla kafanıza takılan bir soru varsa lütfen sormak için çekinmeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu