GenelVücut Bakımı

İstenmeyen tüylerden nasıl kurtulurum?

Özellikle yaz aylarında tam bir bela haline gelen tüylerden, birçok farklı metotla kurtulabiliyoruz. Her birinin avantajı, dezavantajı var… İnceliyoruz!

Yaz aylarında özellikle sorun olan istenmeyen tüylerden kurtulmak elbette mümkün. Ancak istenmeyen tüylerden kurtulmak için doğru yöntemlere başvurmak temiz pürüzsüz bir cilt için gerekiyor.
Kısacık etekler, kolsuz atletler yaz aylarının vazgeçilmez kıyafetleri konumunda. Hal böyle olunca, bacaklardaki, koltuk altındaki istenmeyen tüylerle daha güçlü bir şekilde ve sık mücadele etmemiz gerekiyor. Herkesin benimsediği, rahat ettiği bir metot var. Sizin ki hangisi?
Kadin34.net, istenmeyen tüylerden kurtulmak için biz kadınların başvurduğu temel metotları tekrar gözden geçirdi… Lazer epilasyonun, ağdanın, jilet veya aletle tüy almanın avantajlarını ve dezavantajlarına bir göz atalım…
Lazer epilasyon
En kalıcı ve kesin çözüm. Lazer epilasyon sonuca ulaşmak için birkaç seans gerektirse de tüy sorunumuzu ‘kökten’ çözüyor. Özellikle açık tenli esmer bayanlarda, tüylerin koyu renkli olması ve kolay bulunarak tedavi edilmesi sonucu başarılı bir sonuç alınıyor. Bu yöntem sarışınlara tavsiye edilmiyor çünkü tedavi süresi oldukça uzuyor. Tedavi bacaklara, koltuk altlarına ve kasıklara uygulanabiliyor.
Ağda
İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en geleneksel yolu ağda… Biraz sancılı, işlem sırasında rahatsızlık veren bir prosedür olsa da 3 hafta-1 ay kadar bir süre rahat ediyorsunuz. Sinir bozucu durum, ağdanın etkili olması için tüylerin yeteri kadar uzamasını beklemek gerekiyor; bu da bacaklarını daima pürüzsüz tutmak isteyenler için kolay değil. Eğer kuaförde ağda yaptıracaksanız ve yeni bir yere gidiyorsanız hijyen koşullarını mutlaka önceden kontrol edin. Batık tüy sorunuyla karşılaşmamak için de tüylerin ters yönde alınması gerekiyor. Artık Veet markasının ağda setleriyle evde de rahat bir şekilde ağda yapabilirsiniz. Kendinize acı çektirmek zor geliyorsa, bir yakınınızdan yardım alın. Unutmayın, ağdanın uzun vadeli mükafatı daha az ve seyrek çıkan tüyler! Vivet, Delikada ve Lapitak markalarının daha klasik ağda paketlerini de deneyebilirsiniz.
Jilet
En çabuk ve kolay ama yanı zamanda da en sık tekrarlanması gereken yöntem. Esmerlere, gür ve koyu renk tüylere sahip olanlara asla tavsiye etmiyoruz. Çünkü tüyler ağdanın aksine daha gür çıkıyor. Jilet kullanmak tamamen alışkanlık meselesi… Eğer iki günde bir, hatta her gün jiletle tüyleriniz almak zorunuza gelmiyorsa bu yöntem size uygun olabilir. İlk yapıldığında birkaç saat boyunca en pürüzsüz sonucu veren jilettir aslında. Traş edeceğiniz bölgeye mutlaka öncesinde traş köpüğü veya iyice köpürterek sabun sürün. Asla kuru cilde jilet vurmayın. Aksi taktirde cildiniz fena halde tahriş olacak, kızaracak ve kaşınacaktır. Traş sonrası nemlendirici bir krem sürmeyi unutmayın… Erkeklerin kullandığı tek kullanımlık traş bıçakları yerine özellikle kadınlar için üretilenleri tercih edin. Kullanımı daha kolay oluyor ve jilet kısmına yerleştirilen bakım jeli cildi nemlendiriyor. Watsons’da hem kendi markalı traş bıçaklarını hem de Venüs’ün, Gilette’in jiletlerini bulabilirsiniz.
Epilasyon aletleri
Epilasyon aletleri yukarıda saydığımız diğer yöntemlerin tüm avantajlarını ve dezavantajlarını barındırıyor. Kendi evinizde uygulayabileceğiniz uzun vadeli sonuç üreten bir metot olmasının yanı sıra uygulamanın alışkanlık gerektirdiğini, uzun sürdüğünü (en azından ilk başlarda) ve usta olmadığınız sürece yüzde yüz pürüzsüzlük sağlamadığını belirtmeliyiz. Çünkü işin aslı şu; tek tek her bir tüyü bulup kökünden çekmeniz gerekiyor. İlk uygulamalarda acı hissediyorsunuz ancak zamanla ve alışkanlık kazandıkça bu acıyı hissetmediğini göreceksiniz. İyi bir yatırım olduğunu söyleyebiliriz çünkü epilasyon aletinize iyi baktığınız sürece yıllar yılı ne ağdaya, ne de jiletlere para vereceksiniz. Piyasada bulunan Braun, Philips, Remington veya Panasonic markalı epilasyon aletleri oldukça başarılı. Bazıları buzlukta bekletilen özel aplikatörleri ile satılıyor; Aletin ucuna yerleştirdiğiniz bu ek parça epilasyon sırasında bir nevi uyutucu görevi üstlenerek acıyı azaltıyor… Epilasyon aleti alırken suda kullanım seçeneği olup olmadığına mutlaka bakın. Ayrıca garanti süresi de seçim yaparken etkili olacak bir kriter.

İlgili Makaleler

Yorumlar 11

 1. Melike dedi ki:

  Tüyleren kurtulmak için pekçok ürün var ancak ben senin söylediğin ürünü bilmiyorum tabi birde organik sarayı sitesi doğal ürünler satıyor diye biliyorum ancak ürün işe yarıyormu bilmiyorum

 2. Melike dedi ki:

  Tüyleren kurtulmak için pekçok ürün var ancak ben senin söylediğin ürünü bilmiyorum tabi birde organik sarayı sitesi doğal ürünler satıyor diye biliyorum ancak ürün işe yarıyormu bilmiyorum

 3. bgds dedi ki:

  ben organik saraydan epilamor aldım yüz için olanı azaltıo die gerçekden azaltıomu

 4. bgds dedi ki:

  ben organik saraydan epilamor aldım yüz için olanı azaltıo die gerçekden azaltıomu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu