Genelİbrahim Saracoğlu

İbrahim Saraçoğlu'ndan Nar Suyunun Faydaları ve Zararları

Nar suyu
Nar suyu, yüksek tansiyon hastalarının iyi bir yardımcısıdır. Öğleden evvel ve sonra içilecek birer çay bardağı taze sıkılmış nar suyu, yüksek tansiyonun dengelenmesinde iyi bir destekleyicidir. Böbrek ve dişeti iltihaplarında da oldukça etkilidir. Günde iki ya da üç kez taze sıkılmış bir çay bardağı nar suyunu ağzınızın içinde bekleterek içiniz. Nar suyunun tek veya birkaç içimde değil, yudum yudum, küçük ölçülerle tüketilmesi çok önemlidir.

Narın barındırdığı antiseptik, antibakteriyel ve de antiinflamatuvar maddeler buruk ve kekremsi tadı oluşturan tanelerinin bağlı olduğu, onlarca kırmızı boncuğu birbirine bağlayan etli kısımlarda bulunmaktadır.

Dolayısıyla tüketirken tanelerini dış kabuktan ayırarak tüketmek doğru olmayacaktır. En uygun kullanım şekli limon ya da portakal sıkar gibi sıkıp içmektir. Sıkma esnasında etli kabuğunda bulunan zengin antiseptik, antibakteriyel ve antihipertansif (tansiyon düşürücü) etkin maddeler suyuna geçer.

Dikkat

Nar tanelerinin çekirdeğiyle tüketilmesinin kabızlığa neden olabileceğini ve bağırsak hareketlerini kısıtlayabileceğini unutmayınız.

Dikkat

Eğer düşük tansiyon şikayetiniz varsa nar suyundan uzak durunuz. Nar suyu, kan basıncını düşürür. Düşük tansiyonlular taze sıkılmış nar suyunu içtikten yarım saat sonra kendilerini yorgun ve halsiz hissetmeye başlayabilirler.

Kaynak: (Erişim ve yayın:22.08.2010)

İlgili Makaleler

Yorumlar 2

  1. rukiye dedi ki:

    Merhaba benim sorum suan 26 haftalik hamileyim acaba nar yemek hamilelere zararlimidir?tesekkurler

  2. hurside.kabulova dedi ki:

    45 yas arasi sakar hastalii var ayni zamanda dializ hastasi tansoyu duşuk diyalizdan dolayi kon duşuk nari hangi şekilde içmasi lazim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu