Gebelik & DoğumGenel

Hamile Olduğumu Kaç Günde Anlarım?

Hamile olup olmadığımı nasıl anlarım? Hamilelik ne zaman belli olur? Hamilelik kaç günde beli olur? Hamile kalmışsam hamile olduğumu kaç günde anlarım?

Hamile olduğunuzu ilişkiden bir süre sonra bazı belirtileri gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Hamile olduğunuza ilk işaretlerden biri adette gecikme olmasıdır. Eğer adet tarihinizde gecikme olmuşsa hamilelikten şüphelenilebilir. Adetiniz düzenliyse ancak adette gecikme olmuşsa bu en önemli hamilelik belirtilerindendir. Ancak elbette adetiniz geciktiğinde bu tek başına hamilesiniz demek değildir. Buna ek olarak son yıllarda kullanımı yaygınlaşan gebelik testleri de hamile olup olmadığınızı anlama için yararlıdır.

Son yıllarda kullanılan erken gebelik testleri ilişkiden bir hafta kadar sonra bile olumlu sonuç verebilmektedir. Ancak gebelik testlerinin sonucu yüzde yüz geçerli değildir. Gebelik testinin faydası hamilelik konusunda şüphe varsa en erken şekilde bu konuda bir bilgi almak olacaktır. Normalde yumurtanın döllenmesi ilişkiden sonraki 14 günde olur. İlişkiden yaklaşık 14 gün sonra regl olmanız gerekir ancak halen regl olmamışsanız bu hamile olduğunuza dair bir belirti olabilir. Bu yüzden hamile olduğumu kaç günde öğrenirim sorusunun cevabı yaklaşık 14-15 gün diyebiliriz.

Yukarda saydığımız hamilelik belirtilerine ek olarak memelerde dolgunluk hissi, sık sık idrara çıkma da gene hamile olduğunuzu anlama açısından size işaret olabilir. Ayrıca hamile kalındıktan sonra 2 ile 11 hafta arasında kusma isteği ortaya çıkar. Kusma isteği hissediyorsanız ve başka bir sağlık probleminiz yoksa bu hamile olduğunuza işaret olabilir. Elbette hamile olduğunuzu anlamanın en iyi yolu kadın doğum uzmanına muayene olmaktır.  Bir kadın doğum uzmanına görünmek hamile olduğunuzu anlama açısından kesin çözüm olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. elıf dedi ki:

    Erkek arkdasmla ılskıye gırdık.kızlıgım patladı,fkat kondom ıle korkunyorduk.ardndan arkadsım kondoma bosaldı,dısrı bosldı yanı.snra pecetele sldik 2 dkıka snrada kondomsuz kısa bı sure ıcme sktu.ıcıme boslmadı fakat ılk bosaldgındakının kalntısyla hamıle kalrmıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu