ANNE-BEBEKGebelik & Doğum

Gebelik Döneminde Egzersiz ve Spor

1

Hayatın her döneminde egzersiz yapmak çok önemlidir. Egzersiz yapmanın sağlıklı yaşamın bir kuralıdır. Hamilelik döneminde de egzersiz yapmak doğumun daha sağlıklı ve rahat gerçekleşmesine olanak sağlar. Gebelik döneminde yapılan egzersizlerin bir takım kurallara uyularak gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Gebelik döneminde yapılan egzersiz solunum ve dolaşım sisteminin daha iyi çalışmasına yardım bu sayede kendinizi daha iyi hissettirir. Bunun yanı sıra düzenli yapılan egzersiz hamilelik döneminde alınması muhtemel kilolara engel olur ve hamilelik döneminde bile fit bir görüntüye sahip olursunuz.

Egzersiz yapan anne adaylarında hamileliğe bağlı olarak görülen uykusuzluk, bel ağrıları , varis , basur , bacak kasılmaları gibi rahatsızlıkları ortan kalmasına yardımcı olur.

Egzersiz yapmanın bir başka faydası da sezeryanla doğum riskini azaltır ve doğum sonrası annenin kendine gelme ve toparlanma süresini kısaltır. Doğum gerçekleştikten sonra alınan kiloların geri verilmesi de egzersizler sayesinde yarıya iner.
facebook likes kopen

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misin?
Kapalı
Başa dön tuşu