ANNE-BEBEKGebelik & DoğumGenel SağlıkKadın Hastalıkları

Hamilelikte Polip Kanaması

Bugün sizlerle hamilelikte polip kanaması neden olur, hamilelikte polip kanaması için ne yapmak gerekir bunlardan bahsedeceğiz. Gebelikte vajinal kanama geçiren bayanlar mutlaka jinekolojik muayene ile değerlendirilmelidirler. Çünkü oluşan vajinal kanama bebeğe ait sebeplerden olabildiği gibi gebelik dışında bebeğe ait olmayan sebepler yüzünden de olabilir. Poliplerde buna verilebilecek en iyi örnektir.

Polip Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanama şikayetiyle gelen hastaya jinekolojik muayene yapılır, kanamanın sebebi vajinal veya rahim ağzına yerleşmiş bir polip olduğu anlaşılırsa tedavi edilir. Böylelikle gebe anne adayı lüzumsuz ilaç tedavilerinden kurtulmuş olur. Genellikle oluşan bu polipler hamileye veya bebeğe zarar vermemektedir. Olumsuz bir etkisi olmadığı için polip tedavisi gebelikten sonraya atılmaktadır. Eğer hamileyi olumsuz etkileyecek bir durum söz konusuysa cerrahi yöntemlerle polipler alınabilmektedir. Fakat genellikle bu durumlarda bile hamilelik sonrasında cerrahi yöntemler kullanılarak polipler alınır.

Hamilelikte Polip Kanaması İçin Ne Yapılır?

Rahim ağzında bulunan polipler sadece gebelikte olmamaktadır. Normalde de rahim ağzına yer edinen polipler genellikle hamilelik zamanı yapılan kontrollerde tesadüfen fark edilmektedir. Özellikle dokunmayla veya temasla kanamalar oluyorsa gebenin bir süre cinsel ilişkiye ara vermesi önerilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu