ANNE-BEBEKGenel

Plates yaparak normal doğum yapmak kolaylaşıyor

Pilatesle Doğum  Çok Kolay, Pilates’e Normal Doğum, Pilatesle Normal Doğum yapmak, Pilatesle Normal Doğum Nedir?

Pilates denince akla, Madonnai Julia Roberts ve Ebru Şallı geliyor. Pilatesi Türkiye’ye Ebru Şallı getirdi. Bu uygulama  Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelere de girdi.  Ankara’da Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Eğitim Hastanesi’ bu uygulamayı normal doğumu teşvik etmek adına hastalarına ücretsiz “gebe pilates” eğitimi verilmeye başlandı.

İstanbul’da bu uygulamayı Türkiye’nin  en gelişmiş kadın doğum hastanesi olan, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Eğitim Araştırma Hastanesi oldu.

Uygulamaya katılan, anne ve baba adayları, 5 haftadan sonra sertifikalarını uzmanlardan alıyor.
Doğumu kolaylaştırdığını belirten uzmanlar, her anne adayına tavsiye ederiz dediler.

Zeynep Kamil’de doğumu kolaylaştırmak için başlatılan ücretsiz pilates derslerine ilgi büyük, bu uygulama hafta içi her gün  8.00′den 17.00′ye kadar her saat başı yapılan çalışmalara hamile kadınlar eşleriyle katılabiliyor.

Hamile anne adayları, kendilerine ayrılan salonda, minderlerde pilates toplarıyla, pelvis kaslarını güçlendirip, doğru nefes vermeyi ve gevşeme hareketlerini çalışıyorlar. Gebelik okuluna, baba ve anne adayları birlikte geliyorlar.

Doğum Koçu olarak da adlandırılan Özlem Karabulut’ pilatesin faydalarını şöyle anlattı:  Bebeğin, anne karnında daha iyi beslenmesini sağlıyor. Anne adayının duruş bozukluklarının ortadan kalkmasını sağlıyor. Sırt, bel ve omuz ağrılarına iyi geliyor. Doğumdaki sancının süresini azaltıyor. Doğumdan sonra tüm kadınların şikayeti olan karın sarkmasını engelliyor.  Bu uygulama başladığında, hamile olan ve mezun olan 70 anne adayının, 50′sinin normal doğum yaptığını söyledi.

Doğum koçu Özlem Karabulut, platesle bebeğe çok oksijen gidiyor, bebeğe odaklanmamız daha rahat oluyor. Mutluluk hormonu olarakta bilinen, Endorfin vücutta artıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Doğum yapacak kadınların plates yapması oldukça faydalı bu açıdan güzel bir haber olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misin?
Kapalı
Başa dön tuşu