ANNE-BEBEKBebekGebelik & DoğumGenel

Erken Doğum Yapan Birisi Tekrar Erken Doğum Yapar Mı?

erken_dogums2nwmhc0_428Erken doğum yapan bir annenin ikinci çocuğunda erken doğum yapma riski nedir?

Tekrarlama olasılığı diğer normal doğum yapan anne adaylarına göre 2 kat daha fazladır. Ama mesela ilk gebelikte erken doğumun nedeni bebeğin beslenememesi ise ikinci doğumda öyle bir olay yoksa tabi ki tekrar etmeyecektir. İstatistiksel olarak erken doğum yapan birinin tekrar erken doğum yapma olasılığı 2 kat daha yüksektir.

Erken doğumun engellenmesi veya geciktirilmesi mümkün müdür?

Erken doğum yapma olasılığı yüksek olan anne adayları hastaneye yatırılır. Hastanelerde erken doğum eğilimini engellemek için bir çok ilaç mevcuttur. Serum tedavisiyle başlanır, serum tedavisine cevap verdikten sonra ağızdan tablet yoluyla tedaviye geçilir. Bununla başlamış olan erken doğumların yaklaşık % 40’ı engellenebiliyor.

Sigara içmek erken doğum riskini arttırır mı?

Sigara içen hamile bir anne adayının erken doğum yapma riski artar. Ama tek başına bir etken olduğu söylenemez. Sigara içen anne adaylarında sigarayla doğru oranla artacak bir şekilde erken doğum yapma riski artıyor. Ayrıca hamileyken sigara içmenin bir dezavantajı bebeğin doğum kilosunu düşürmesidir. Bu yüzden çocuğunuz sağlığını düşünüyorsanız hamileyken kesinlikle sigara içmeyiniz.
twitter retweets kopen

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu