ANNE-BEBEKBebekBeslenme

Çocuklarda Reflü Tedavisi

Çocuklarda Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda reflü tedavisi, fizyolojik reflülerde yani doğumdan sonra ilk haftalarda görülenlerde bir tedaviye gerek yoktur. Doktorlar bu konu hakkında sadece beslenmeyle ilgili bir takım önerilerde bulunuyor ve reflü kendiliğinden düzelmektedir. Mesela bebeğin uyuma pozisyonu düzgün ayarlanmalıdır. Bebeğin 45 derece açıyla yatırılması, beslendikten sonra hemen uyutulmaması, karnını sıkan sıkı giysiler giydirilmemesi, az az sık sık beslenmesiyle reflü tedavisinde büyük oranda başarı sağlanabilmektedir.

Özellikle bebeğinizin yatış pozisyonu önemlidir. Doğru yatış pozisyonu için bebek reflü yastıkları bulunmaktadır. İnternet üzerinden bu bebek reflü yastıklarından temin edebilirsiniz. Eğer reflü düzelmezse, reflü hastalığı gelişme gösterirse mutlaka ilaç tedavisi gerekmektedir. Bir takım anti reflü ilaçlar denenmektedir, değişik reflü tedavi protokolleri vardır. Reflü tedavi edilmezse bebeğin büyümesi geri kalır, çocuğun yemek borusunda darlık oluşabilir.

Daha büyük çocuklarda ise öncelikle çevresel faktörlerin düzeltilmesi gerekiyor ilaç tedavisinden önce. Bunlar yatmadan önce en az 2 saat önce beslenmeme, reflüyü artıran gıdaların verilmemesi, yatak başının yükseltilmesi ve aşırı kilolu çocukların kilo vermesinin sağlanması denenmektedir. Bunlar sonucunda çocukta reflü geçmezse ilaç tedavisi gerekir.

Çocuklarda cerrahi müdahale gerektiren reflü son derece azdır. Fakat özellikle nörolojik hastalığı olan çocuklarda çok inatçı reflüler olabilmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında reflünün tedavisi için cerrahi bir müdahale yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu