EstetikKADIN-YAŞAMKadın Hastalıkları

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı, ilk cinsel ilişkiyle birlikte yırtılmaktadır. Yaşanılan bazı kazalar ve vajinal problemler nedeni ile yapılan genital ameliyatlar nedeniyle de kızlık zarı yırtılabilir. Kızlık zarının dikimi, kızlık zarının onarılması, kızlık zarının tamiri veya bekaret tamiri gibi değişik isimlerle anılmaktadır. Kızlık zarı onarımı tıbbi terimlerde himenoplasti olarak geçmektedir. Kızlık zarı dikimi iki ayrı şekilde yapılmaktadır.

Kısa vadeli işlemler, ilişkiden 4-5 gün öncesinde yapılır. Yaklaşık on – on beş dakika sürer ve lokal(bölgesel) anestezi ile yapılır. Uzun vadeli işlemler ise genelde mikro cerrahi ve flap operasyonu şeklinde yapılmaktadır. Uzun vadeli işlemler ortalama yirmi – otuz dakika sürer ve yine lokal anestezi ile yapılır.

Uzun vadeli işlemlerin amacı kızlığın, anatomik olarak eski haline dönüştürülmesi ve ilk cinsel ilişki sırasında kanamanın gelmesinin sağlanmasıdır. Pek çok kişi kendi iradesi dışında, istemsiz şekilde bekaretini kaybetmekte ve bu durumdan pişmanlık duyabilmektedir. Uzun vadeli kızlık zarı onarımları kişiler üzerinde olumlu psikolojik etkiler yaratmaktadır. Kızlık zarı operasyonları yani himenoplasti genital estetik operasyonları içerisinde yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu