İlişkilerKADIN-YAŞAM

Kadın Prezervatifleri Hakkında Bilmeniz Gereken 5 şey

İlk kadın prezervatifi 1980’li yıllarda Danimarkalı Lasse Hessel tarafından tasarlanmış ve 10 yıl sonrasında da Fransa’da geliştirilmiştir. Her ne kadar yeni bir haber olmasa da kadınların çoğu ” kadın Prezervatiflerinin” varlığından haberi bile yoktur. Son zamanlarda giderek popüler olmaya başlayan bu koruyucu hakkında ne kadar bilgi birikiminiz var bilmiyoruz ama her kadının bu konu hakkında daha fazlasını öğrenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

  • Daha kolay orgazm olmanızı sağlıyor

Kadın prezervatifleri (condom) lateks olmayan nitrilden üretildiği için vücut sıcaklığıyla ısınabilir. Bu şekilde kadınlar normale göre daha hızlı orgazm olabiliyorlar.

  • Her iki tarafta daha çok zevk alır

Cinsel ilişki esnasında prezervatifin dış halkası klitorise çarparken iç halkada penis başını uyaracaktır. Yani kadın prezervatifleri sayesinde seks esnasında her iki taraf da daha çok zevk alır.

  • Takması ve kullanması zor mu?

Kadın prezervatiflerini ilk kez görünce takması zor gibi durabilir. Ancak bu durum aslında çok farklıdır. Çünkü kadın prezervatifini ayakta, yatarak, oturarak istediğiniz pozisyonda rahatça takabilirsiniz.

  • Küresel kadın prezervatif günü

Bu kadar kadın prezervatifleri hakkında konuşup da böyle bir “eşya”nın gününü hatırlatmadan olmaz. Evet Uluslararası Kadın Kondomları Günü olarak belirlenmiş bir gün var; Uluslararası Kadın Prezervatif Koalisyonu 2012’de, 16 Eylül tarihini “Küresel Kadın Prezervatif Günü” ilan etmiştir.

  • Kadın prezervatifi nedir? Nasıl kullanılır?

İstenmeyen gebelikten veya cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için kullanılan, kadınların vajinal kanalına yerleştirerek kullanabileceği lateks ya da poliüretandan yapılmış kese şeklindeki cinsel sağlık ürünüdür. Femidom (‘female condom’un yani kadın prezervatifinin kısaltması) olarak da bilinir.

Erkek prezervatifleri lateksten yapılırken, çoğu kadın prezervatifi poliüretandan yapılmaktadır. Bunun sebebi poliüretanın ısı iletebilme özelliğine sebep olmasıdır. Böylece kadın prezervatifi vajina duvarlarına tutunabilir ve ısıyı  yüksek oranda geçirerek ilişki sırasında kondomun varlığı çok az hissedilir.

Kadın prezervatif silindir biçiminde ve halkası olan iki ucu vardır. Kapalı olan ucu uçtaki halkanın görevi, rahim ağzını sarmaktır. Açık olan uçtaki halka ise vajina girişinin etrafına tutunarak, cinsel hastalık olan, siğil oluşmasına sebep olan virüslere karşı koruma sağlıyor.

17 cm’lik kadın prezervatifi cinsel ilişkiden sekiz saat kadar önce vajinaya yerleştirilebiliyor Cinsel ilişki sırasında ihtiyaç duyulan kayganlığı sağlayan bir yapıya sahiptir. Fakat isterseniz kayganlaştırıcı yağ da kullanabilirsiniz.

Kadın prezervatifi vajinayadoğru yerleştirilirse ve ilişkiden sonra gerektiği biçimde çıkarılırsa %99 oranında gebeliğe karşı koruma sağlamaktadır.

Kadın prezervatifi, erkek prezervatifi ile kıyaslandığında bazı avantajlara sahiptir. Mesela erkek prezervatifi gibi penis üzerinde sıkışmışlık hissi yaratmamaktadır. Ayrıca ısıyı ileten malzemeden üretilmiş olması, penisin sıcaklığını hissetmeye izin verecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu