Beslenme

B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vitamin B12 hastalığı olan hastalarda 2 farklı grupta belirti ortaya çıkar. Bunlardan birisi vitamin B12 eksikliğine bağlı anemi oluşmuşsa yani kansızlık varsa, hastalarında doğrudan kansızlığa bağlı sorunlar ortaya çıkar. Halsizlik, çabuk yorulma, efor kapasitesinin azalması, çarpıntı ve ilerlemiş vakalarda göz kararması, konsantrasyon bozuklukları gibi sorunlar görünür.

Bide bunun dışında doğrudan B12 eksik olduğu için oluşan sıkıntılar vardır. Vitamin B12 son derece yaşamsal bir vitamin çünkü vücutta sadece kan yapımında kullanılmıyor. Aynı zamanda sinir sisteminin ve hücrelerimizin sağlıklı gelişmesi ve yapılması içinde gerekli oluyor. Sinir kılıflarında miyelin denilen bölgenin yapımına katıldığı için bunun eksikliğinde hastalarda sinir sistemiyle ilgili sorunlar ortaya çıkıyor.

Sinirle ilgili sorunlardan bahsederken psikolojik olarak değil doğrudan omurilikten kollarımıza bacaklarımıza giden sinir uçlarımızı kastediyoruz. B12 eksikliği olan hastalarda başlangıçta ilk ortaya çıkan şikayetler arasında ellerde, kollarda, bacaklarda ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, keçelenme gibi hisler oluşur. Dolayısıyla bu tür sorunu olan hastaları doktorları vitamin B12 eksikliği olup olmadığı konusunda değerlendirmelidir.

Tanısında ve tedavisinde gecikilmiş vakalarda sinir sistemiyle ilgili bu belirtiler ilerler hatta bazılarında o kadar ilerler ki omurilik bölgesinden çıkan sinir sistemimizin ciddi etkilenmesi sözkonusu, çok ileri giden vakalarda ataxy denilen bu kişilerde denge bozuklukları ve dengesiz yürüme şeklinde çok ağır tablolar ortaya çıkabiliyor. Vitamin B12 eksikliği olan hastalarda çok ciddi ve yaşlılarda malesef bunama, erken bunama, alzheimer ile karıştırılabilen durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden hem hematologlar hem iç hastalıkları uzmanları veya bu sinir sistemi hastalıklarını gören nöroloji ekipleri diğer hastalıklar için tetkikler yaparken B12 vitamini eksikliği içinde bir tetkik yapmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu