Cilt Bakımı

Kahverengi Cilt Lekeleri

Kahverengi cilt lekeleri aslında çok sık görülen bir hastalıktır ve özellikle orta yaşlardaki kadınlarda çok sık görülür. Kahverengi cilt lekeleri aslında çok çeşitli şekilde sınıflandırılabilir fakat en sık rastlananı melazma lekeleridir. Melazma halk arasında doğum lekesi veya güneş lekesi olarakta bilinmektedir. Genellikle 20’li yaşlardan sonra 30’lu yaşlara doğru çok fazla güneşlenen kişilerde görülebilir. Bu lekelerin en sık görüldüğü yerler yanaklar, alın ve dudak üzerindedir. Bu lekeler yazın gözle görülür bir boyutta artış gösterirken kışın daha da sönerek daha az görünür. Özellikle açık tenli insanlarda kışın neredeyse tamamen kaybolabilirken, koyu tenli insanlarda yaz kış devam edebilir. Melazma denilen kahverengi lekeler esmer tenli kişilerde daha fazla görülür ve açık tenlilerde daha az görünür. Nedeni çok iyi bilinmemekle birlikte özellikle hamilelerde, doğum kontrol hapı kullananlarda ve tiroit hastalarında melazma sıklıkla görülebiliyor.

Hiç bu durumları olmayan kişilerde de çıkabileceği gibi, aşırı güneşlenme parfümler gibi etkenlerden de melazma yani kahverengi cilt lekeleri oluşabiliyor. Melazmaya sahip olan hastaların yapmaları gerekenler ise öncelikle yaz aylarında yakıcı güneşten korunmak şart. Özellikle öğle saatinde bu lekelerin daha fazla oluşmaması için güneşten korunmak, ve güneş kremi kullanmak gerekiyor.

Ayrıca güneş lekelerini açıcı kremler (doktor önerisinden sonra) mutlaka kullanmak gerekiyor. Tedavi yöntemlerinin arasında ise lazer tedavisi en etkili sonucu gösteriyor. Bunun yanında kimyasal peeling de yaygın kullanılan bir tedavi şeklidir. Bunlar hastanın tenine, cilt yapısına göre doktor kontrolünde önerilebilir ve sonrasında uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu