GenelGüncel Haberler

Yanlış Sütyen Kullanımı Göğüse Zarar Verebilir!

Yanlış Sütyen Kullanımı Göğüse Zarar Verebilir! konusunda yazılmış makaleyi aşağıda okuyabilirsiniz. Yanlış Sütyen Kullanımı Göğüse Zarar Verebilir! hakkında yorumlarınızı ve fikirlerinizi aşağıda paylaşabilirsiniz.
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Dalay, kadınların yüzde 80′inin sütyen alırken yanlış ölçü kullandığını söyledi.
Göğüs memeGöğüslerde meydana gelen sarkma, yumuşaklık ve deformasyonda bedene uygun olmayan sütyen kullanımının büyük etken olduğu bildirildi…
Estetik cerrah Dalay, göğsü küçük olanların silikon destekli, çok büyük olanların ise bedenini tamamen saran ve rahatsızlık verecek kadar sıkan sütyen kullandığını bildirerek, şunları iletti:
Göğüsü derli toplu göstermeye çalışırken daha çok çirkinleştiriyorlar. Dar sütyen koltuk altlarında yağ birikimine neden oluyor. Sanki koltuk altında bir göğüs var gibi izlenim bırakıyor. Bunun yanı sıra göğsü dik tutmak için yukarı çekilen askılar omuz ağrılarına da yol açıyor. Dar sütyenden koltuk altı ve beden çevresinden taşan yağ birikintileri zamanla vücutta kalıcı şekil bozukluğuna yol açıyor.”
Kadınları, sütyensiz dolaşmama konusunda da uyaran Dalay, “Çünkü, tamamen yağ ve süt bezlerinden oluşan göğüsler yer çekiminden daha fazla etkilenerek sarkar. Evde iş yaparken veya spor yaparken de sütyen çıkarılmamalı. Sadece gece yatarken çıkarılmasında sakınca yok” dedi.
Estetik cerrah Dalay, göğüs derisinin güneşin zararlı ışınlarından vücudun diğer bölümlerine göre daha fazla etkilendiğini, bu nedenle üstsüz güneşlenmeyi de önermediklerini belirterek, “Kadınlara sık kilo alıp vermeyi tavsiye etmiyoruz. Çünkü, kilodan dolayı büyüyen göğüs kilo verildiğinde tamamen sarkabiliyor” diye konuştu.
Estetik cerrahi uzmanı Dalay, kadınların beden çevresi ve göğüs çapını dikkate alarak sütyen seçmeleri gerektiğini, aksi takdirde göğüs estetiğinin bozulacağını, yumuşaklık ve deformasyon oluşacağını vurguladı.
Estetik cerrahi uzmanı Dalay, göğüs estetiğini korumanın en iyi yolunun da aşırı sıcak sudan kaçınmak olduğunu belirterek, “Sıcak su yerine ılık su ve ardından soğuk duş şoku yapılabilir. Bu durumda kılcal damarlar harekete geçecek ve göğüs dirilik kazanacaktır. Ayrıca, sürekli yüz üstü yatmamayı da öneriyoruz.
Çünkü, yüzüstü yatışta vücut göğüse aşırı baskı yaptığından deformasyon daha hızlı görülür” dedi.
Göğüs için en ideal sporun da yüzme olduğuna dikkati çeken Dalay, ancak, bazı göğüslerin ne kadar özen gösterilirse gösterilsin genetik yapıdan dolayı mutlaka estetik ameliyata ihtiyaç duyulacağını kaydetti…
Yanlış Sütyen Kullanımı Göğüse Zarar Verebilir ! konusu ile ilgili fikirlerinizi, yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıda paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu