Genel

Ter Kokusu Neden Oluşur?

Ter kokusu tamamen apokrin ter bezlerinin aşırı çalışmasından kaynaklanan bir durumdur. Vücudumuzda 2 çeşit ter bezi vardır. Bunlar ekrin ve apokrin ter bezidir. Ekrin ter bezlerimiz çok daha fazladır. Ekrin ter bezleri tarafından salgılanan ter daha şeffaf, akışkan ve temiz terdir. Apokrin ter bezlerinden salgılanan ter ise daha kıvamlı, kolestrolden yoğun, hormon içerikli terdir.

 

 

 

 

 

Ter kokusunu yapan, apokrin ter bezlerinden salgılanan yoğun besleyici içeriğin bakteriler ve mantarlar tarafından parçalanmasıyla oluşur. Bu içerik genelde yiyeceklerle (yani gün içerisinde yediklerimizle) veya hormonal durumlarla ilgilidir. Hormon bozukluğunda da olabilir. Özellikle kokumuz yiyeceklerle ilgilidir örneğin baharatlı yediğimiz bir günde kokma durumu neredeyse zorunludur. Buna tıpta bromhidrosis adı verilir.

 

 

 

 

Bunun yanında diğer adı renkli terleme olan kromhidrozis de vardır. Renkli terleme (kromhidrozis),  zaman zaman normal olabileceği gibii bunun yanında ciddi metabolik hastalıkların da ön habercisi olabilir. Normal olarak kabul edilebilecek zamanlarda da görülebileceği gibi örneğin ( gıda boyalı ürünlerle beslenme), bunun yanında yoğun B vitamini alma gibi durumlarda da oluşabilir. Tabi ki renkli ter görüldüğünde doktora başvurmak en doğru karar olacaktır.
buy windows professional 2016

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misin?
Kapalı
Başa dön tuşu