GenelZayıflama

Şişkinlik sebepleri ve Şişkinliği önlemek için öneriler

Şişkinlik birçok kadının hayatını kabusa çevirir. Bir gecede kilonuza kilo ekleyebilirsiniz. Giyim alternatiflerinizi anında kısıtlamak zorunda kalabilirsiniz. Sadece vücudumuza giren tuz ve sıvı miktarı ödemi artırmıyor. Ödem bahaneye bakıyor. İlaçlar, hastalıklar, adet dönemleri bir yana stresten dağ sporlarına, aniden çıkan lodosa kadar pek çok sey ödeme neden oluyor.
Oysa karniniz düz ve sıkıysa dünya olduğundan daha iyi ve daha güzel görünür. Kotlarınıza rahatlıkla girersiniz. Zarif siyah elbiseleriniz size gerçekten yakışır ve bikiniler korkutucu olmaktan çıkar.Bir zayıf bir şişman görünmenize neden olan ödemin pek çok nedeni var. En bilineni kadinlar için her ay bir ritüel haline gelen adet dönemi şişkinliği. Regl döneminde degisen hormonlar nedeniyle.
Gıda tahammülsüzlüğü: Sindirim sisteminde sıkışıp kalmış gazların karin bölgesinin görünümünü fazlasıyla bozduğu ise ortada. Kimi kişilerde görülen gıda tahammülsüzlükleri ödemin baslıca nedenlerinden. Kabızlık, aşırı alkol, aşırı tuz, çok hızlı yemek yada haşlanmış fasulye gibi gaz yapıcı besinlere fazla ağırlık vermek istenmeyen sisliklere zemin hazırlıyor.
Hareketsizlik, iklim ve isi değişikliği, lodos, kalp, böbrek, tiroit gibi kimi hastalıklar, ilaçlar, hatta dağ sporları, stres gibi pek çok şey de ödem yapıyor. Ödemin altında ciddi sağlık sorunlarının yatabileceğini de akıldan çıkarmamak gerekiyor.
Ne yiyip ne içeceksiniz: Şişkinlikle ilgili ciddi sorunlar bir yana aşağıda yaptığımız önerilerle beslenmeden kaynaklanan şişkinliklerin önünü almak mümkündür. İste şişkin karınları indirmek için bazı ipuçları.
En çok şişkinlik yapan buğday gibi besinlerden uzak durun. Pirinç ve yulaf gibi daha iyi tonere edilen besinlere yönelin. Mısırlı kahvaltı gevrekleri yerine kepekli olanları tercih edin ya da kahvaltıda meyveli yoğurt yiyin. Bol meyve, sebze yiyerek ve bol sıvı içerek kabızlığı önleyin. Ayrıca ihtiyaç hissettiğinizde tuvalete gidin. Direnmek sindirim sisteminizi daha tıkayabilir.
Probiyotik besinleri deneyin. Bunlar sindirim sisteminizdeki iyi ve kötü bakteri dengesini düzeltmenize yardim edebilir. Bu denge bozukluğunda sisteminiz yavaşlar ve buda bağırsaklarınızda gaz birikmesine yol açabilir. Probiyotikleri besin tamamlayıcısı olarak eczanelerden alabileceğiniz gibi her gün doğal yoğurt yiyerek yada yoğurtlu bir içecek içerekde vücudunuza alabilirsiniz.
Meyve çanağınızı doldurun. Elma, armut ve kayısı iyi potasyum kaynaklarıdır ve potasyum, bedeninizin sıvı dengesini düzeltmeye yardim eder. Bu meyvelerde bağırsak hareketlerinizi düzenleyen pektin adli çözünebilir liftende bol bulunur. Kiraz ve turunçgiller şişkinlik yapmayan meyvelerdendir. Ananas şişkinliği alt etmekte çok ise yarar. Ananasta bulunan mucize enzim brom elin, sindirimi kolaylaştırır. Gazi azaltır ve midenizi rahatlatır. Taze ananas, konservesinden iyidir. Konserve ananasta çok daha az brom elin bulunur. Papaya yida deneyebilirsiniz. İçerdiği papainadli enzim özellikle ağır etli yemeklerden sonra sindirime iyi gelir.
3 soru 3 cevap
Soru: Tuzu bırakmak şişkinliği önleyebilir. Ama o zaman yemeklerimi nasıl tatlandıracağım?
Cevap: Öncelikle masanızdaki tuzluğu kaldırmakla ise başlayın. Sonra yemek tuzlarının yerine taze otları, limon yada misket limonu suyunu deneyin. Tat alginiz giderek değişir ve buna birkaç haftada uyum sağlar. Böylece tuzu aramazsınız.
Soru: Gıda tahammülsüzlüğü diye bir şey var mı?
Cevap: Çoğu kimse farkında olmasa gıda tahammülsüzlüğü sıkça rastlanan bir durum. Bu nedenle kimi gıdaları tükettikten sonra kendinizi izlemeye alin. Şişkinliğin baslıca sorumlularından olan buğday ve süt ürünleri gibi besinleri yedikten sonra kendinizi kötü hissediyorsanız 1 hafta kadar tahıl ve süt ürünlerini kesin ve karninizin durumunu izlemeye alin.
Dengeli bir diyetle beslenmeye devam edin ve sonuçları gün bir yere yazın. Lif ihtiyacınızı buğday yerine esmer pirinç, meyve ve sebzelerden karşılayabilirsiniz. Konserve balık, yağlı balıklar ve meyve kuruları kalsiyum ihtiyacınızı karsılar. Soya sütü, soya yoğurdu ve soyalı tatlılar da laktoz tahammülsüzlüğü olan insanlar için süt ürünlerinin yerini tutabilir. Belirli bir besine karsı tahammülsüzlüğünüz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza görünün acil olarak.
Soru: Beslenme düzenimi iyileştirdim. Ama hala göbeğim var. Ne önerirsiniz?
Cevap: Karin bölgesindeki kasları çalıştıran uygun bir egzersizle bu bölgedeki yağlardan ve şişkin görüntüden kurtulabilirsiniz. Görüntünüz için bedeni iyi saran kaliteli iç çamaşırları giyinmeyi deneyin. Bu sizi hem rahatlatır hem de ince gösterir.
Şişkinliği önlemek için kalsiyum: Adet öncesi gerginlik semptomlarına kulak verin. Eğer her ay şişkinlik yasıyorsanız tamamlayıcı destek almayı deneyin. Bulgular günde 1000 mg kalsiyum almanın su tutulmasıyla ilgili sorunları giderebileceğini gösteriyor. Ortalama günlük gereksinim 700 mg. Günde en az 8 bardak su için. Düzenli aralıklarla azar içmek en iyisi.
Öğünlerde yavaşlayın. Acele yemekten vazgeçin. Yemeğinizin tadını çıkarmaya bakin ve lokmalarınızı iyice çiğneyin. Yemeklerinizi hızla mideye indirirseniz hava yutabilirsiniz ve bu da şişkinlik yapabilir. Karin egzersizlerini deneyin. Pilates üst karin kaslarınızı çalıştırmanın harika bir yoludur. Pilates karninizi gerçekten sıkılaştırabilir. Ayrıca doğumdan sonra belinizi forma sokmanında harika bir yoludur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. burcu dedi ki:

    şişkinliğim ve aşırı gazım var 1 seneyi aşkin çokolumsuz etkiliyor beni artık…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu