Estetik

Meme Dikleştirme Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

 

Meme dikleştirme ameliyatının hasta grubu genellikle 25, 35, 45 yaş grubu aralığındadır ve sıklıkla anne olmuş, çocuğunu emzirmiş ve eski hacmini kaybetmiş memeler yüzünden hastalar kliniklere başvururlar. Bunda sorun genellikle hacimsel olarak dokunun eski yapısını kaybetmesidir. Yani hacim azalmıştır ve içindeki hacmi azalan bir doku aşağı doğru yer değiştirmiştir ve sarkmıştır.

Aslında bu hastaların çoğunda meme büyüklüğüyle ilgili sorun yoktur. İstedikleri tek şey daha yukarıda yer alan bir meme başı ve eskiye nazaran daha dolgun bir memedir. Burada hacim eksikliği söz konusu için bazı hastalar dikleştirmeye protezi de eklerler ve ciddi anlamda bu bazen bazı hastalar için gereklidir. Çünkü içi yeterince veya olması gerekenden fazla boşalmış bir memeyi yukarı dikleştirmek bile memede yarattığı ve göğüs kafesinin üstünde yarattığı hacim oldukça küçük kalmaktadır.

Ve sıklıkla bir meme proteziyle birleştirilmesi gerekmektedir. Teknik olarak meme küçültme ameliyatlarına benzer ama meme küçültme ameliyatlarından daha kolay ve daha az yara izi bırakır ve yine meme küçültme ameliyatı gibi yaklaşık 2 hafta iyileşme süreci olan, yaklaşık bir ay özel sütyen kullanmalarını gerektiren bir ameliyattır. Bunların yanında meme dikleştirme ameliyatı olan hastaların bazen hastane de kalması gerekebilir ve yine bazı hastalar hastaneden aynı gün taburcu edilebilir. Özellikle iyileşme döneminde pek ağrısı olmayan hasta grupları da vardır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu