Çocuk Sağlığı

Çocuklara Dünyaya Gelişi Nasıl Anlatılmalıdır?

Çocuklar küçük yaşlardan itibaren nasıl doğduklarını, nereden geldiklerini, nasıl oluştuklarını merak ederler ve bunu çoğunlukla ebeveynlerine, anne – babalarına soru olarak

 

yöneltirler. Anne ben nası oldum? Anne ben nasıl doğdum gibi soruları sık sık ebeveynlere yönlendirmeye başlarlar. Bu aşama da mutlaka çocuğa cevap verilmesi gerekiyor. Çocuk cevapsız bırakılmamalı ve ne kadar ayıp, büyüyünce öğrenirsin gibi cevap verilmemeli çünkü çocuk anneden babadan öğrenemeyeceği cevabı gidip kendinden yaşça büyük birisinden öğrenmek isteyebilir.

 

 

Bu durumda da farklı durumlara (taciz vs. gibi) maruz kalabilir. O yüzden bunu anne ya da baba mutlaka açıklamalıdır ve annenin açıklaması daha uygundur. Bebeğin karında bir bölgede büyüdüğünü, bebeğin büyümesi için özel bir yer yaratıldığını, bebek için özel bir yer tasarlandığını çocuğa açıklayabilir. Çocuk eğer bu cevapla yetinmezse bu hayvansal motiflerle çizilerek anlatılabilir ya da bir annenin karnını çizerek o bölgeyi çizerek anlatabilir.

 

 

Bir süre sonra çocuk biraz daha büyüdüğünde, biraz daha imalı sorular sormaya başladığında ise bu biraz daha doğumu, biraz daha açık ve belirleyici bir şekilde anlatılmalıdır. Anne babanın birbirlerini çok sevdiği zaman çocuğun meydana geldiği ve bunun fizyolojik ve fiziksel bir birliktelik gerektirdiği anlatılmalıdır. Tabi ki anlatırken çok fazla ayrıntıya girilmemelidir. Çocuk bir süre sonra kendi başına ve ergenlik dönemine girmesiyle birlikte tüm bilgileri edinecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu