EstetikGenel

Kepçe Kulak Estetiği: Kepçe kulak ameliyatı hakkında bilgiler

Kepçe Kulak Estetiği – Ameliyatı

Kepçe kulak estetik ameliyatına geçmeden önce konunun özüne inerek makalemize oradan başlayalım.
Kulak, sesleri algılamamızı sağlayan işitme organımızdır. Çevremizle iletişim içinde olmamızda büyük bir paya sahiptir ve iç kulak, orta kulak ve dış kulak olmak üzere 3 ana bölümden oluşmaktadır.
Kulak kepçesi ise dış kulağı oluşturan, gelen sesleri toplayan ve orta kulağa geçmesini sağlayan bölümdür. Buradan Orta kulak, gelen bütün ses titreşimlerini alarak iç kulağa iletir. İç kulak da bu ses titreşimlerini sinirlerin iletebileceği sinyallere çevirerek beyine aktarılmasını sağlar. İşte Bu mekanizma sayesinde sesleri algılarız.
Aslında Kulak kepçesinin işitme yönünden bir önemi yoktur, sadece seslerin geliş açısını anlamamızı sağlamaktadır. İşlev bakımından hayatımızda önemli bir yere sahip olan kulak, estetik bakımdan da önemli bir yere sahiptir.
Kulaklarda çeşitli deformiteler görülebilir. Örneğin hiç gelişmeyen kulak şekli, şekli bozuk olan kulak şekilleri gibi. Bunlar içersinde en çok şikâyet edilen kulak şekil bozukluğu kepçe kulak yani diğer adıyla yelken kulak deformitesidir.
Kepçe kulak şekil bozukluğunda asıl sorun, kulağın baş ile arasındaki açının olağan açısından daha geniş bir açıya sahip olmasından kaynaklanır. Kepçe kulak sorununda kulak normal kulaklara nazaran daha açık durmaktadırlar. Halk arasında söylentilere bakılırsa kişinin kepçe kulak olmasında anne karnında yanlış duruşu veya doğduktan sonra yastığa yatarken kulaklarını kepçe yapacak şekilde yanlış yatış pozisyonundan kaynaklandığı savunulur. Aslında bu son derece yanlış bir söylentidir.
Bunun yanında kulak kepçesinde yer alan kıkırdakların kıvrımlarının çok belirgin halde olmaması, kulak kepçesinin iç tarafının kıvrımsız olması yani kaşık gibi görünmesi de kulağa estetik açıdan kötü bir görüntü verir.
Kepçe Kulak Tedavisi Ne Zaman Yapılır?
Kulak şekli, doğuştan itibaren gelişmeye başlar ve genelde 6 yaşında gelişimini artık tamamlamıştır. Bir çocuğun 7 yaşında ilkokula başladığını düşünürsek, .ocuk 7 yaşında okul vasıtasıyla sosyal hayata girmiş olur. Kulakları kepçe olan bir çocuk da bu durumdan ilk yakınmalarını ilkokula başlar başlamaz yaşamaya başlar. Çocuklar arasında kepçe kulak diye alay konusu olmak çocuğun psikolojisini bozmaya yeterlidir. Bu sebeple çocukta kepçe kulak ameliyatı yaptırmak okul çağı öncesinde verilecek doğru bir karardır. Fakat bu kararı almak için çocuğun anne ve babasının kararı, onayı gerekir. Ancak ne hikmetse birçok anne ve baba çocuklarının okul zamanında kepçe kulakları yüzünden yaşayacağı psikolojik sorunları düşünmezler veya öneminin farkına varamazlar. Bu sebeple çocukluk çağında kepçe kulak ameliyatı olamayanlarda ileriki yaşlarda rahatlıkla kepçe kulak estetik ameliyatı olabilirler. www.kadin34.net
Kepçe kulak ameliyatı diğer bir ifadeyle otoplasti ameliyatı, çocuklarda genel anestezi yöntemi kullanarak yapılır. eğer daha ileriki yaşlarda bir yetişkine kepçe kulak ameliyatı yapılacaksa kulaklara lokal anestezi yöntemi uygulanarak da yapılabilir. Küçük çocuklarda kepçe kulak ameliyatının yapılmasının asıl sebebi çocuğun ameliyat esnasında huzursuzlaşıp estetik cerraha zorluklar çıkarabileceği riskini ortadan kaldırmaktır.
Kepçe kulak ameliyatında iz kalır mı?
Estetik kepçe kulak ameliyatı, kulak kepçesinin hemen arka tarafından yapılır. Bu sebeple estetik kepçe kulak ameliyatı sonrasında kulakta görülen bir dikiş ya da ameliyat izi yoktur. Zaten atılan dikişlerde kendiliğinde eriyen dikişler ve dolayısıyla sonradan gidip birde dikişleri aldırma zahmetine girmemiş olursunuz.
Kepçe kulak ameliyatı ne kadar sürer?
Estetik kepçe kulak ameliyatı, bir kulak 15 dakika sürmektedir. Doğal olarak da her iki kulak kepçe ise toplam süre 30 dakikadır.
Kepçe kulak ameliyatı ile kulaklar nasıl düzeltiliyor?
Kepçe kulak ameliyatında, kulak kıkırdaklarında olması gereken kıvrımlar inceltiliyor ve böylece daha kolay kıvrılabilir hale geliyor. Kıkırdaklara kalıcı iç dikişler atılıyor ve böylece kıvrımlar oluşturulmuş oluyor ve bu iç dikişler sayesinde kulağın kepçesi arkaya doğru yatırılıyor.
Kepçe kulak ameliyatından sonra ağrı oluyor mu?
Kepçe kulak estetik ameliyatı lokal anestezi ile yaptırmış iseniz ameliyatınız bittikten sonra evinize gidebiliyorsunuz ve lokal anestezinin etkisi ortalama 3-4 saat sonra geçiyor. Lokal anestezinin etkisi geçince hafif de olsa bir ağrı hissetmeye başlıyorsunuz. Ancak doktorunuzun verdiği ağrı kesicilerle bu ağrıları etkisi hale getirebiliyorsunuz.
Kepçe kulak ameliyatı sonrasında neler yaşanıyor?
Kepçe kulak ameliyatı bitiminde kulaklarınızı bandaj ile doktorunuz sarıyor ve 3 gün bu bandajları çıkarmıyorsunuz. 3 gün sonra doktorunuza kontrole gidiyorsunuz ve doktorunuz o zaman bu bandajları kulaklarınızdan çıkarıyor. Bu bandajlar açılana kadar 3 gün banyoya girmiyorsunuz. Bandajlarınız açıldı gün banyo yapabilirsiniz. Ameliyat sonrası kulaklarınızda şişme ve morartılar olacaktır. Bu normal bir durumdur. Bu şişlikler ve morarmalar ortalama 5-7 gün içinde yavaş yavaş azalarak tamamen geçecektir. Kepçe kulak ameliyatından sonraki ilk 3 ay kulaklarınızı darbelerden, kıvrılmasını sağlayacak yatış pozisyonlarından, çekmelerden kesinlikle korumanız gerekiyor. Çünkü bu tür hareketler kulak kıkırdaklarınıza atılan dikişlerin yırtılmasına, kopmasına neden olur. Doğal olarak da kıkırdaklardaki iç dikişler yırtılır ya da koparsa kulak eski kepçe haline dönecektir. Kulak sağlığınıza zarar vermese de yaptırdığınız kepçe kulak ameliyatı boşa gitmiş olacaktır ve yeniden kepçe kulak ameliyatı olmanız gerekecektir. Kulağın kıkırdaklarındaki bu dikişler 3 ay içinde kaynamış olacaktır bu sebeple 3 ay sabredin ve kulaklarınızı dikişlerin atmaması için koruyun. 3 aydan sonra iç dikişler kaynayacağı için artık dikişlerin atma durumu, yırtılma durumu olmayacaktır.
Kepçe kulak ameliyatı 30 dakikada bitirilmesi, ister genel anestezi ister lokal anestezi ile yapılıyor olması, hiçbir ameliyat izi bırakmıyor oluşu ve istenilen sonuca çok kısa sürede ulaşılıyor olması sebebiyle çok sık tercih edilen bir estetik ameliyat türüdür.
İple Kepçe Kulak Estetiği
Kepçe kulak estetik ameliyatına alternatif olarak geliştirilen iple kepçe kulak estetik ameliyat türü vardır.
İple çekilen estetik kepçe kulak operasyonu, diğer kepçe kulak ameliyatına nazaran daha basit bir estetik uygulamadır ve bu yüzden birçok hasta için daha cazip bir alternatiftir. Ancak iple çekme yöntemi ile yapılan kepçe kulak ameliyatları biraz daha risklidir zira zamanla esneme yapma ve eski kepçe kulak görünümüne dönme riski vardır.
Kulak Estetiği Fiyatları
Kepçe kulak estetik ameliyat fiyatı birçok etkene bağlı olarak değişim gösterebiliyor. Örneğin kepçe kulak ameliyatını yaptıracağınız şehre göre, hastaneye göre, lokal anestezi veya genel anesteziye göre değişen fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak ortalama kepçe kulak ameliyatı fiyatı 1000 dolar ile 2000 dolar arasıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. elma krom dedi ki:

    kulak hakkında google arama motorunda arastırma yapıyordum ve rastlantı sonucu sitenize ulastım. Çok faydalı paylasımlarda bulunuyorsunuz, ayr1ca tasar1m aç1s1ndan da çok ba_ar1l1 bir websitesi olu_turmu_sunuz. izmir’de yasiyorum ve burada kulak hakk1nda bilgi alabileceim saglik ve güzellik ile ilgili merkezlerin sayısı oldukça az.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu