ANNE-BEBEKBebek

Epidural Doğum Nedir? Aşamaları Nelerdir?

Ağrılar arasında en zor olanı doğum ağrılarıdır. Doğum sırasında iki sebepten dolayı ağrı olur. Fonksiyonel ve duygusal sebepler.Duygusal ağrının en önemli sebebi korku ve bilgi yetersizliğidir. Doğum sırasında en çok ağrısa sebep olan etkenlerdir. Diğer sebebi ise fonksiyonel rahim kasılması, rahim kanalının açılması, bebeğin aşağıya inmesi gibi nedenlerdir. Bu sebepler beyine iletildiğinde ağrıya yol açıyor.

Günümüzde doğum yapan kadınlar epidural doğum ile ağrısız doğum yapabilme şansına sahiptirler. Bu yöntem ile hem sezaryen hem de normal doğumda başarıyla kullanılmaktadır.

  • Epidural doğum nasıl yapılır?

Anestezi doktoru öncelikle yapacakları işlemler hakkında anne adayına bilgiler verir. Anne adayının her hangi aklında soru işareti kalır ise onları aydınlatır. Daha sonra doğumhaneye geçilir. Anne adayı oturur ya da sol tarafına yatırılır. Çenesini göğsüne dayar kollarını omuzlarına çapraz şeklinde yapar ve olabildiğince öne doğru kamburlaşır. Kıpırdamamak için işlemin hızlı yapılması gerekmektedir. Bu yüzden anne ile sözel iletişime geçilir uygulama anlatılır ve bu sayede annenin rahatlaması sağlanır.

  • Epidural doğum aşamaları

✔ ilk olarak annenin sırtında uygulama yapılacak yer, antiseptik sıvı ile silinir ve hazır hale getirilir. Yapılın bu işlem oluşabilecek enfeksiyonu önlemek için yapılır. Sıvı oda sıcaklığında olacağı için anneye soğuk gelebilir.

✔ İkinci işlemde cilt altı ince bir iğne ile uyuşturulur. Bu iğne çok ince bir iğnedir. Anne adayı çok fazla acı hissetmez.

✔ Üçüncü işlemde ise epidural alana künt uçlu iğnesi ile kateter takılır ve ilaç verilir. Bu işlem uygulanırken annenin hareketsiz kalması gerekmektedir. Kateter incecik bir sondadır. Kateterden sonra geriye kalan yerler özel plasterlerle omuza kadar yapıştırılır. İşlem sırasında ihtiyaç duyuldukça buradan ilaç verilir. Kateter doğum bittikten sonra annenin ağrısı geçince çıkarılır.

  • Epidural doğum yapılmaması gereken durumlar:

– Akli dengesi yerinde olmayanlara

– Aşırı tansiyon düşüklüğünde

– Enjesiyon yapılacak bölgede enfeksiyon olmasında

– Beyin tümörü olanlarda

– Kan pıhtılaşma sorunu sorunu yaşayanlarda yapılması uygun değildir.

  • Epidural doğumun faydaları

– Doğum sancılarını gideren en iyi yöntemdir

– Annenin bilinci açık olduğu için doğuma katılabilir, ameliyat esnasında bebeğini kucağına alabilir.

– Genel yapılan anesteziye göre riski daha azdır.

– Psikolojik olarak rahatlama kas spazmı sorunun olmaması

– Doğum yaparken yorgun olmayacağınız için bebeğinizi hemen besleyebilirsiniz.

– Yapılan uygulama sizi sersemletmez gaz çıkarmanızı engellemez.

– Yapılan uygulamadan sonra yürüyebilirsiniz.

– Doğru zamanda uygulanırsa normal doğumun ilerlemesini daha da hızlandırır.

  • Epidural doğum uygulamasındaki riskler

– Deneyimli uzmanlarla anestezi yapılınca apidural doğumda riskler genellikle azdır.

– En sık görülen etki tansiyon düşmesidir. Bunu önlemek içinde damar yolundan bir litre kadar hızlı bir şekilde sıvı verilerek damar yolunda tıkanıklık sağlanır.

– İşlem sırasında baş ağrısı oluşabilir.

– İlaçlara bağlı olarak cilt döküntüleri yaşanabilir.

– Nadiren ıkınma hissinin olmamasıyla doğum süresinin uzaması

işlem bitiminde idrar yapmada biraz zorluk oluşabilir. Ancak kısa süre sonra geçecektir. Bu yöntem uzman doktorlar tarafından uygulandığında böyle problemlerle karşılaşmak çok zordur. Epidural doğum diğer doğum yöntemlerine göre son derece konforlu ve rahattır. Yaklaşık 25 yıldır bu tedavi uygulanmaktadır, riski en az olan doğum yöntemidir ve Bebek yönünden en sağlıklı yötemlerden biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu