ANNE-BEBEKBebekCilt BakımıGenel Sağlık

Doğum Lekesi Nasıl Geçer?

Doğum lekeleri özellikle hemanjiom denilen damarlara ait oluşan, çıkıntılar şeklinde görülen lekeler tedavi edilmez. Çünkü belli bir yaşa geldikten sonra doğum lekeleri kendiliğinden geçmektedir. Doktorların tavsiyesi, bebeğin doğum lekesinin geçici olma ihtimaline karşı genellikle 5 yaşına kadar beklemeleri söylenir. Yine aynı şekilde gül şeklinde olan, kalça da olan doğum lekelerinin de geneli zamanla kendiliğinden geçmektedir.

Doğumla başlamayıp, belli bir aydan sonra ortaya çıkan kahverengi lekeler görülebilmektedir vücutta. Nörofibromatozis diye adlandırılan bu hastalık özellikle kahverengi lekeler şeklinde kendini göstermektedir. Bu lekeler 5’ten fazla büyük yaprak şeklindeyse Nörofibromatozis hastalığını ilk akla getirmektedir. Nörofibromatozis hastalığı varsa bebeğin kesinlikle devamlı kontrol ettirilmesi önemlidir. Bu hastalığın en büyük belirtisi 2 tane olan doğum lekesinin ilerleyen zamanlarda sayısını artımasıdır. Yani 2 tane olan lekenin 4’e 5’e çıkması bu hastalığın en büyük belirtilerindendir. Eğer kişiyi rahatsız edecek boyutta ve estetik olmayan bir görüntü yüzünden kişiyi rahatsız ediyorsa çeşitli yollarla tedavi edilmektedir.

Yine de her türlü ihtimale karşı bu lekeleri uzman bir doktora göstermenizde kesinlikle fayda vardır. Bu doğum lekeleri kalıcı mıdır, geçici midir bunları öğrenip içinizi rahatlabilirsiniz. Herhangi bir operasyon gerekiyorsa da uzman bir doktorun bunu yapması son derece önemlidir.
buy office 2016 pro

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu